Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Dyrekcja gwiazdą filmową

Kalendarz Anna Wesołowska
Dyrekcja gwiazdą filmową

Ruszyły przygotowania do produkcji filmu o chełmskim osiedlu Dyrekcja. Każdy chełmianin może odegrać w nim swoją rolę.

Chełmski magistrat zaprasza mieszkańców Chełma do współpracy przy tworzeniu filmu o osiedlu Dyrekcja. Mile widziane będą zwłaszcza stare zdjęcia, pamiątki czy dokumenty. Urzędnicy liczą też na kontakt ze strony osób, które mają do opowiedzenia ciekawe rodzinne historie dotyczące okresu budowy Nowego Miasta czy pierwszych lat funkcjonowania dzielnicy.
W tym celu miasto uruchomiło specjalny adres e-mail: dyrekcja@umchelm.pl, pod który można wysyłać zgłoszenia, zeskanowane materiały  lub informacje. Można to zrobić także osobiście w Wydziale Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą UM (pokój nr 15a) lub telefonicznie pod numerem 82 565 37 69.

Chełmianie mogą też wzbogacić film jako aktorzy. Realizatorzy przewidują bowiem, że w filmie – oprócz materiału dokumentalnego – znajdą się także sceny fabularyzowane, a więc kostiumowe inscenizacje, w których wystąpią statyści. W role budowniczych, urzędników czy mieszkańców Nowego Miasta będą mogli się zatem wcielić mieszkańcy miasta. Aktorzy wyłonieni zostaną podczas zapowiedzianego jeszcze na maj castingu. Zdjęcia realizowane będą pod koniec czerwca.

Projekt zakłada powstanie około 40-minutowego filmu dokumentalno-fabularyzowanego, który pokaże historię chełmskiej Dyrekcji. Film będzie mógł być emitowany w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych oraz na festiwalach filmowych. Miastu zależy także na dystrybucji cyfrowej i w postaci płyt DVD.

Od kilku lat niemal we wszystkich działaniach promocyjnych staramy się wspominać o „Dyrekcji”. Malowniczo położona dzielnica jest bowiem jednym ze skarbów naszego miasta – mówi prezydent Agata Fisz – Przynosi to już efekty, gdyż coraz więcej turystów tam zagląda i pyta o historię budowy osiedla.

Przypomnijmy,

że w 1927 r. zapadła decyzja o przeniesieniu do Chełma siedziby Okręgowej Dyrekcji Kolei – stąd wzięła się  popularna nazwa dzielnicy. Oficjalnie dzielnicę nazwano „Nowe Miasto” i według planów, była przeznaczona docelowo dla 50 tysięcy ludzi. Inwestycja była porównywalna do budowy Gdyni. Całość stanowiła nowatorskie, kompleksowe założenie miejskie.

Plan zakładał budowę m.in. ponad 150 budynków mieszkalnych, monumentalnego gmachu dla władz kolejowych, ale także obiektów sportowych i handlowych. Budowa ruszyła w 1928 r. i niestety dosyć szybko przerwał ją kryzys gospodarczy. Dopiero tuż przed wybuchem II wojny światowej inwestycja przyspieszyła, ukończono wiele budynków, w tym gmach dyrekcji. Wybuch wojny położył kres realizacji  planu.

Po wojnie zrezygnowano z dokończenia inwestycji, a obszar „Nowego Miasta” zabudowano nowymi budynkami. Niestety, nie nawiązywały stylem do przedwojennych. Mimo to, osiedle jest wyjątkowe i uznane za obiekt zabytkowy. Dzielnica – zaplanowana z wielkim rozmachem, ale spójna wizerunkowo, w dodatku bardzo starannie budowana – stanowi ciekawy przykład myśli architektonicznej i mistrzostwa wykonawców okresu międzywojennego.

Film będzie niewątpliwie dobrym

narzędziem do wypromowania „Dyrekcji”.

Szczegółowe uzgodnienia z agencją produkcyjną jeszcze się nie zakończyły. Wiadomo natomiast, że producentowi już udało się pozyskać część funduszy na realizację filmu. Miasto też nie odżegnuje się od udziału w projekcie – chce wesprzeć realizację logistycznie i organizacyjnie, ale także finansowo. Film o chełmskim Nowym Mieście dobrze wpisze się też w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.