Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Dzień Irlandzki w KDK

Kalendarz Piotr
Dzień Irlandzki w KDK

Fundacja Kultury Irlandzkiej już po raz dwunasty organizuje “Dni Świętego Patryka”. W związku z czym w dniach 14-20 marca 2015 r. w wielu polskich miastach odbędą się  koncerty, wykłady warsztaty tańca, spotkania z irlandzkim kinem i historią. My zapraszamy do Krasnegostawu. 

irland2015-213x300.jpg

Partnerem w organizacji przedsięwzięcia jest Krasnostawski Dom Kultury. Organizator przewidział wiele atrakcji.

16 marca w kinie Morskie Oko odbędzie się bezpłatny pokaz filmów irlandzkich. Jako pierwszy o godzinie 17:00 zostanie zaprezentowany najnowszy obraz Kena Loacha „Klub Jimmy’ego”. Film jest tematycznym dopełnieniem najgłośniejszego dramatu brytyjsiego reżysera „Wiatr buszujący w jęczmieniu”. To opowieść o barwnym życiu niepokornego wizjonera, który uczył młodych ludzi niezależnego myślenia i czerpania radości z tańca, za co w katolickiej Irlandii stał się wrogiem numer jeden. Historia, w której powraca wciąż aktualne pytanie: na ile kościół może ingerować w nasze życie? O godzinie 19:00 zaplanowana jest natomiast projekcja nagradzanego na międzynarodowych festiwalach dzieła Stephena Frearsa „Tajemnica Filomeny”. Reżyser przedstawia w nim, opartą na autentycznych wydarzeniach, historię emerytowanej pielęgniarki Filomeny Lee. Postanawia ona odnaleźć syna, odebranego jej przed pięćdziesięciu laty. Pomaga jej w tym cyniczny dziennikarz Martin Sixmith. Obydwoje wyruszają w podróż, która nieoczekiwanie, diametralnie zmieni każde z nich.

Dodatkowo na holu Krasnostawskiego Domu Kultury będzie można oglądać wystawę fotograficzną „Krajobrazy Irlandii”.

Dzięki sponsorom: Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu oraz Bankowi Zachodniemu WBK wstęp na oba seanse jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!