Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Reklama

Ferie z Młodzieżowym Domem Kultury | Fotorelacja

Kalendarz Piotr
Ferie z Młodzieżowym Domem Kultury | Fotorelacja

Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie przygotował wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży, które podczas ferii zimowych pozostały w Chełmie i dysponowały wolnym czasem. Zobaczcie fotorelację!

Zajęcia plastyczne:

Kolorowe witraże

Warsztaty poprowadziła pani Arleta Bortnik, która nauczyła nas wykonywać samodzielnie piękne witraże z papieru i kolorowej bibuły. Wystarczyło trochę powycinać, poprzyklejać i bajeczne witraże gotowe!

Zimowy pejzaż

Uczestnicy feryjnych zajęć plastycznych dowiedzieli się do czego da się wykorzystać jeszcze pastę do zębów. Okazało się, że można nią nie tylko umyć zęby, ale także świetnie się bawić, tworząc niepowtarzalny zimowy pejzaż.

Kolaż z gazet – senne marzenia

Jak okazało się, starych gazet nie trzeba wyrzucać bo mogą się jeszcze przydać. Dzieci wykorzystały je do tworzenia kolaży. Na ich pracach pojawiły się bardzo różne motywy, wśród nich kwiaty, koty, smakołyki, wnętrza domów, bohaterowie filmów, a nawet kosmos.

Gry i zabawy

Turnieju gier planszowych

Na feryjnych zajęciach królowały gry planszowe. Chłopcy szczególnie upodobali sobie grę „Monopol”. Dziewczynki wolały popróbować różnych gier. Był „Chińczyk”, „Księżniczki”, „Jaś i Małgosia” oraz „Pędzące żółwie”. Spostrzegawczość i refleks ćwiczyły grając w „Dobble”.

Coś dla smakoszy

W świecie toruńskich pierników

Dzieci odwiedziły Muzeum Ziemi Chełmskiej. To była bardzo interesująca wycieczka. Nie tylko była okazja obejrzeć wystawę „Świat toruńskiego piernika”, ale także możliwość uczestnictwa w warsztatach wypieku pamiątkowych pierników.  Pierniki przygotowywali samodzielnie: wałkowali, odbijali ciasto na specjalnych formach oraz wykrawali z ciasta wybrane kształty. Na koniec przyszedł czas na słodką degustację.

Wycieczki

„Alicja w krainie czarów”

W czwartek 18 lutego pojechaliśmy do Lublina i tam w Teatrze H. Ch Andersena uczestnicy wycieczki obejrzeli spektakl pt. „Alicja w krainie czarów”. Wersja przygotowana przez zespół „Andersena” to wynik kolejnej międzynarodowej współpracy: tym razem z holenderskim teatrem tańca i ruchu deStilte z Bredy pod przewodnictwem Jacka Timmermansa.

„Czarodziejski flet Mozarta”

Na feryjną wycieczkę z MDK do Teatru H. Ch Andersena w Lublinie, tym razem dzieci wyruszyły na spektakl „Czarodziejski flet Mozarta” – opowieść opartą na głównym motywie opery, jakim jest konflikt między Królową Nocy a Sarastro. Spektakl Teatru Andersena to muzyczny spektakl z udziałem marionetek przeznaczony dla dzieci i dorosłych, to doskonały początek ich przygody z muzyką klasyczną.

Wycieczka do Natalina

Ostatni dzień ferii z MDK dzieci spędziły w Natalinie w ośrodku „Pod Wiatrakiem”.

Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Zabawy integracyjno-ruchowe, tańce, a nawet pokaz mody. Zwiedzanie wiatraka a każdy, kto chciał mógł dosiąść konia Kamela  i odbyć na jego grzbiecie krótką przejażdżkę. Na koniec ogrzaliśmy się przy ognisku piekąc kiełbaski i popijając gorącą herbatę.

Zajęcia modelarskie

Budowa modeli szybowców F1N

W Pracowni modelarskiej „Dedal i Ikar” mieszczącej się w Przedszkolu Miejskim nr 13 na zajęciach feryjnych powstawały mikroszybowce. Z balsy (super lekkie drewno) wycinano i szlifowano na wymiar i kształt części składowe „maszyn latających”.

Feryjne Zawody Modeli Szybowców F1N

W sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8, przy ul. Połanieckiej 10 w zawodach szybowców wzięło udział 11 zawodników, uczestników poniedziałkowych warsztatów modelarskich. Zawodnicy zostali podzieleni na dwie grupy: młodzików i juniorów. Także dziewczęta startowały w oddzielnej grupie.

Zwycięzcy:

dziewczęta:

  1. Tarczyńska Olimpia;

młodzicy:

  1. Soja Mikołaj;
  2. Grabczuk Kacper;
  3. Zając Filip.

Juniorzy:

  1. Burnos Miłosz;
  2. Langiewicz Filip;
  3. Tarczyński Gerard.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy medale.

Budowa balonów na ogrzane powietrze

Na otwartych zajęciach w pracowni modelarskiej „Dedal i Ikar” , modelarze rozpoczęli budowę balonów na ogrzane powietrze. Wykonanie papierowych powłok o średnicy 1 metra sprawiło nieco trudności. Łączenia arkuszy bibuły nie zawsze wychodziły prosto i gładko, a warstwy kleju w spoinach najczęściej były dwa, trzy razy za grube.

Feryjne Zawody Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze

W zawodach, na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Chełmie wzięło udział 12 uczestników  warsztatów modelarskich. Każdy z zawodników mógł wykonać swoim balonem trzy loty. Łącznie wykonano 21 lotów konkursowych, a najdłuższy z nich trwał 120 sekund.

Zwycięzcy:

1 – Krawczyk Kinga;

2 – Langiewicz Filip;

3 – Cimek Jakub.

Warsztaty filmowe

Kariera na Maxa

Podczas I tygodnia ferii z Młodzieżowym Domu Kultury odbywał się również cykl otwartych spotkań z doradcami zawodowymi Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Chełmie – Katarzyną Józefacką i Elizą Mazurek.

Zajęcia pod hasłem „Kariera na Maxa” obejmowały tematykę związaną z planowaniem kariery zawodowej, wyborem szkoły i zawodu. Młodzież miała też okazję dokonać analizy własnych predyspozycji zawodowych oraz porozmawiać z doradcą o swoich planach na przyszłość.

Okres ferii wykorzystały również uczestnicy zespołów i pracowni, które swój wolny czas spędzali rozwijając zainteresowania i pasje w stałych formach pracy Młodzieżowego Domu Kultury.

Pracownia plastyczna „Color Wheel”

Podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych, uczestnicy zajęć pracowni Color Wheel realizowali swoje pasje twórcze. Malowali na ceramice, zdobiąc przepięknie donice i inne formy ceramiczne.

„Art.-Kreska” podczas ferii

Program warsztatów obejmował przede wszystkim praktyczne ćwiczenia malarskie i rysunkowe. Celem było opanowanie przez uczniów podstawowych umiejętności warsztatowych i ich doskonalenie, wyrabianie nawyku wnikliwej obserwacji natury.

Zespół Tańca Jazzowego Ballo

BALLO I najstarsza, reprezentacyjna formacja Zespołu Tańca Jazzowego ferie spędziła na sali tanecznej. Dziewczęta przez trzy dni warsztatów trenowały pod okiem nauczyciela -Sabiny Englot. Była to praca nad nowymi choreografiami. Po ciężkiej pracy BALLO I odpoczywało również w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie na wspólnym nocowaniu.

Klubie Boogie Opus Twist

Podczas tegorocznych Ferii zimowych wszyscy tancerze Klubu Boogie Opus Twist przygotowywali się między innymi do najważniejszej imprezy w roku, mianowicie do Mistrzostw Polski w Boogie Woogie. Mistrzostwa odbędą się 19 marca w Miejskiej Hali Sportowej w Chełmie ul. Graniczna 2.

Demex na warsztatach wokalnych

Warsztaty wokalne zespołu DEMEX. Zajęcia podczas ferii zimowych miały na celu przygotowanie zespołu do właśnie do zbliżających się przeglądów wokalnych, oraz koncertów które czekają zespół w najbliższym czasie.

Feryjna nauka na keyboardzie

Podczas zajęć feryjnych młodzież z kół keyboardowych uczyła się grać nowe utwory na obie ręce, poznawała gamę C-dur przez 2 oktawy oraz trójdźwięk przez 2 oktawy.

Feryjne warsztaty fotograficzne

Grupa Paparazzi oprócz zwykłych spotkań warsztatowych, doskonaliła swoje umiejętności również podczas ferii zimowych. Odbyły się zajęcia zarówno teoretyczne jak i praktyczne podczas których młodzież realizowała dwa projekty: Diaporamę i Malowanie Światłem.

Klub Tańca Nowoczesnego „Foton”

Skupiono się w tym roku na pracy indywidualnej. Grupy doskonaliły technikę tańca klasycznego. Aerobic stretching , przygotowanie do skoków, wybicie i elementy przestrzenne dominowały w grupie starszej.

Warsztaty teatralne

Intensywne próby do dwóch spektakli przygotowywanych na festiwale. Budowanie scenek ilustrujących piosenki. Zajęcia z dykcji, interpretacji wiersza i prozy oraz świadomości ciała aktora. Pierwszy z przygotowywanych spektakli swą premierę będzie miał już wkrótce, podczas odbywającego się w Lublinie festiwalu teatralnego Zwierciadła. Oba przedstawienia uświetnią obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Będzie można je też zobaczyć na włodawskim Kolażu Teatralnym Drabina..

Pracownia modelarska „Dedal i Ikar”

Spędzony czas na zajęciach modelarze wykorzystywali na kontynuację prac przy swoich modelach. Budowali kadłuby, stateczniki i skrzydła. Nakładali i impregnowali ich pokrycia, montowali haki holownicze, wyłączniki czasowe oraz elementy autopilotów.