Przeskocz do treści Przeskocz do menu

„G-Roy” premierowo w kinie Morskie Oko

Kalendarz Piotr
„G-Roy” premierowo w kinie Morskie Oko

Już dziś, 13 grudnia nastąpi wyjątkowe widowisko w Krasnostawskim Domu Kultury. Z pewnością zapisze się na kartach historii. Musicie to zobaczyć!

Zespól Filmowy Nazwa Była Za Długa zaprasza 13 grudnia o godz. 18:30 do Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury na premierę (wyreżyserowanego przez krasnostawianina – Tomasza Jana Brzyszko) filmu “G-Roy”.

Zespół Filmowy Nazwa Była Za Długa powstał w 2004 roku. Pierwszym jego dziełem był film “Bohater!Akcji?“, którego scenariusz posłużył później za szkielet “G-Roya”. Przez lata tworzyli głównie zabawne “shorty”.

Pierwszy profesjonalny projekt zespołu – “G-Roy” [czyt. gieroj] to historia Janka, młodego chłopaka pochodzącego ze wsi, próbującego żyć i robić karierę w Warszawie. Pewnego dnia otrzymuje on wiadomość, po której niechętnie wraca w rodzinne strony, gdzie rozpoczyna się jego przygoda. Stary mędrzec, dziewczyna, lokalna grupa opryszków, nielegalny handel bimbrem, a pośrodku tej niecodziennej historii nasz bohater – szukający własnej tożsamości, odwagi i miejsca w życiu. Historia Janka jest przykrywką do opowiedzenia o „12 etapach wyprawy bohatera”. Etapach które są rezultatem prac badawczych Josepha Campbella, opublikowanych w książce„Bohater o tysiącu twarzy”. Książka ta została przełożona przez Christhopera Voglera na poradnik dla scenarzystów i stała się fundamentalnym elementem wielu hollywoodzkich produkcji,
w szczególności tzw. kina nowej przygody.

“G-Roy” jak mówią sami twórcy to komedia z dodatkiem kina akcji, nietypową stylistyką oraz elementami meta(fizycznymi). Większość scen byłą kręcona w Krasnymstawie i jego okolicach, m.in. w Siennicy Różanej i Rudce.

“G-Roy” to także film dyplomowy słuchaczy Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Na 29 minutową etiudę złożyło się 6 miesięcy przygotowań, 6 dni zdjęciowych i 36 godzin montażu. Odpowiedzialni za jego powstanie są: Marcin Banasiak – zdjęcia, Barbara Ferlak – scenografia, Tomasz Jan Brzyszko – reżyseria, scenariusz, Jacek Kramarski – scenariusz, Jakub Piekarczyk – dźwięk, Anna Króżel – charakteryzacja, Maksymilian Bereza – muzyka. W głównych rolach wystąpili: Radosław Mazur, Ewa Ampulska, Piotr Cyrwus, Grzegorz Jarek, Sebastian Kucia, Michał Hołub, Michał Wojciula.

W filmie wykorzystano utwory krasnostawskiego zespołu rockowego LKS i kompozycję Roberta Maciejewskiego – lidera discopolowej formacji Mondeo.

Nie samym ojcem Mateuszem Lubelszczyzna żyje” – twierdzi w jednym z wywiadów reżyser “G-Roya”. 13 grudnia 2014 r. w Krasnostawskim Domu Kultury – to dobry czas i miejsce, aby tę tezę udowodnić.