Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Reklama

"Gmach" wraca do miasta

Kalendarz Anna Wesołowska
"Gmach" wraca do miasta

Wszystkie departamenty Urzędu Miasta Chełm przeniosą się do “Gmachu”. Porozumienie w sprawie własności budynku podpisali prezydent miasta i wojewoda lubelski.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisali 1 października porozumienie o przekazaniu części własności budynku “Gmachu”. Trwa inwentaryzacja obiektu, po której podpisany zostanie akt notarialny.

– Ciesze się, że współwłaścicielem obiektu będzie miasto Chełm, bo to pozwala myśleć realnie o szybkim remoncie tego obiektu, pięknej wizytówki Chełma. I jeśli tylko uda nam się wspólnie – a pan prezydent ma już pomysły i możliwości jako samorząd, bo my nie mamy, pozyskiwania środków na remont tego obiektu – to z całą pewnością w krótkim czasie „Gmach” zamieni się w przepiękny obiekt, z którego będzie dumny i Chełm, i całe województwo – powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Prezydent Banaszek zapowiada, że wszystkie departamenty UM zostaną przeniesione do Gmachu, poza strażą miejską, która funkcjonuje w innym trybie. Powierzchnia zajmowana w nowej siedzibie przez urząd miasta ma być większa niż ta, którą miasto dysponuje do tej pory. W gmachu urzędnicy miejscy zajmą około połowę pomieszczeń.

Prezydent podkreślał, że dzięki przeprowadzce, w jednym miejscu będą skupione wszystkie urzędy – wojewódzkie, miejskie i powiatowe.

Od początku zabiegaliśmy o to, aby stać się współwłaścicielem tego budynku, po to też, żebyśmy jako samorząd mogli aplikować o środki między innymi na modernizację tego budynku. Powierzchnia zaproponowana w porozumieniu będzie wystarczająca, żebyśmy mogli przenieść wszystkie departamenty UM w to miejsce – powiedział prezydent Jakub Banaszek.

Zdaniem prezydenta, dotychczasowe rozrzucenie wydziałów w kilku lokalizacjach stanowiło niedogodność dla mieszkańców, więc samorząd chce to zmienić.

Ale przede wszystkim to budynek o jednej z największych tradycji, najważniejszy obiekt pięknego osiedla, drugiej największej inwestycji II Rzeczpospolitej – dodał Jakub Banaszek. – Miejsce, o które trzeba dbać i chciałbym, żeby siedziba urzędu miasta w “Gmachu” stała się wizytówką Chełma.

Miasto nie zamierza pozbywać się  budynku przy ul. Lubelskiej. Ma być wynajęty, ewentualnie być “rezerwą” dla UM Chełm.