Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Reklama

Harcerze dbają o historyczną pamięć

Kalendarz Piotr Janowski
Harcerze dbają o historyczną pamięć

13 grudnia 1981 – pamiętamy. Harcerze Hufca ZHP Chełm poprosili starszych o wspomnienia na temat stanu wojennego. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia. Naprawdę warto!

Harcerze dbają o historyczną pamięć. Podczas dzisiejszych spacerów po mieście możecie spotkać druhów z Hufca ZHP w Chełmie. W niedzielę, dokładnie w 39. rocznicę  wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, harcerze przypominać będą o tym wydarzeniu. Chętnym rozdawać będą świece ze specjalnymi naklejkami przygotowanymi przez IPN.

Kampania społeczna Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności ” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan.
W tegorocznej akcji może wziąć udział każdy. Wystarczy zapalić świeczkę w oknie swojego domu.
– W oknach milionów domów 13 grudnia, o godz. 19:30, zapłoną świece – symbol upamiętniający ofiary stanu wojennego, niech także zapłonie w Twoim! – zachęcają organizatorzy.

zapal-swiatlo-wolnosci.png

***

13 grudnia wspominamy bohaterów zrywu Solidarności. W Chełmie wśród nich na czoło z pewnością wysuwa się zmarły we wrześniu tego roku Bogusław Mikus. Przypominamy więc o prowadzonej właśnie zbiórce podpisów pod projektem obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w sprawie nadania imienia Bogusława Mikusa rondu u zbiegu ulic Wojsławickiej, I. Mościckiego i al. 3 Maja.