Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Historyczna przysięga lubelskich Terytorialsów

Kalendarz Anna Wesołowska
Historyczna przysięga lubelskich Terytorialsów

Na placu Zamkowym w Lublinie odbyła się w sobotę, 28 września, wyjątkowa uroczystość lubelskich Terytorialsów.  Po raz pierwszy w historii brygady żołnierze-ochotnicy składali przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

89 lubelskich Terytorialsów złożyło przysięgę wojskową na sztandar 2 LBOT. Uroczystość na placu Zamkowym w Lublinie licznie zgromadziła gości – mieszkańców Lublina, rodziny żołnierzy, przedstawicieli lokalnych środowisk kombatanckich, władz samorządowych i dowództwa WOT.

Dowódca lubelskiej brygady płk Tadeusz Nastarowicz odczytał list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do żołnierzy.

Wczoraj było wasze święto. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Z tej okazji w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza, waszej brygadzie wręczony został nowy sztandar – znak męstwa, honoru i wierności Ojczyźnie. Jako Terytorialsi, będziecie pod tym znakiem służyć bezpieczeństwu lokalnej społeczności i regionu w którym mieszkacie. Będziecie chronić życie, zdrowie i mienie tutejszej ludności. To jest wasz najważniejszy cel  – napisał w liście minister Błaszczak.

Przysięgę poprzedziła ceremonia powitania i prezentacja sztandaru. Przedstawia on bogatą symbolikę związaną z historią i tradycją jednostki i Lubelszczyzny. Znalazły się na nim, m.in. Herb Województwa Lubelskiego, znak spadochronowy Cichociemnych wraz z inicjałami patrona brygady, wizerunek Matki Bożej Płaczącej z Archikatedry Lubelskiej oraz odznaka pamiątkowa 2 LBOT.

Wręczenie sztandaru to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach jednostki wojskowej. W Akcie fundacyjnym czytamy, że inicjatorami ufundowania sztandaru są żołnierze Armii Krajowej, przedstawiciele władz samorządowych i społeczność Lubelszczyzny.

Powstał z potrzeby serc i umysłów ludzi, którym obrona i niepodległość Ojczyzny są najwyższym dobrem, aby zachować pamięć o przeszłości oraz dać żołnierzom 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej znak Honoru i wierności Rzeczypospolitej na przyszłość –  czytamy w dokumencie.

Wręczenie sztandaru miało miejsce dzień wcześniej, 27 września br., podczas centralnych obchodów święta WOT. Sztandar z rąk Prezydenta RP, w asyście rodziców chrzestnych, pododdziałów honorowych oraz fundatorów sztandaru, odebrał dowódca brygady płk Tadeusz Nastarowicz.

Historyczną przysięgę żołnierzy-ochotników na sztandar 2 LBOT zakończyła defilada pododdziałów oraz piknik na Błoniach.

przysi_c4_99ga-2lbot-3.800x0.jpg

przysi_c4_99ga-2lbot-5.800x0.jpg

przysi_c4_99ga-2lbot-6.800x0.jpg