Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Hospicjum potrzebuje wolontariuszy

Kalendarz Piotr
Hospicjum potrzebuje wolontariuszy

Zrzeszaniem ludzi dobrej woli zajmuje się Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego. Brakuje jednak wolontariuszy chętnych do pracy, którzy chcieliby poświęcić wolny czas innym. 

Obecnie pod opieką Hospicjum znajduje się  30 chorych z terenu Chełma. Są to osoby z chorobami nowotworowymi i przewlekłymi. Opiekę medyczną w domach sprawuje lekarz opieki paliatywnej. Dodatkowo chorymi w ich środowisku zajmuje się fizjoterapeuta i pielęgniarka, a także psycholodzy oraz w miarę potrzeb ksiądz.

Działamy jeszcze zbyt krótko i jak na razie nie ubiegaliśmy się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego, dzięki temu środki na działalność pozyskujemy głównie z tzw. „jednego procenta” oraz różnych akcji charytatywnych – mówi Tadeusz Boniecki, Prezes Stowarzyszenia Hospicjum Domowe. Chorzy objęci opieką nie ponoszą żadnych kosztów, a hospicjum może zapewnić rodzinom bezpłatny sprzęt, ułatwiający opiekę nad chorym w domu rodzinnym.

Przyłącz się do Stowarzyszenia

Wolontariusze akcyjny pomagają przy organizacji zbiórek oraz w pracach niezbędnych w funkcjonowaniu chełmskiego hospicjum domowego. Inne natomiast zadanie mają do spełnienia wolontariusze specjalistyczni np. pielęgniarki, masażyści. Wykonują zabiegi zalecane przez lekarzy. Natomiast  grupa wolontariuszy medycznych wspiera naszych podopiecznych domach. – Odwiedzają chorych, spędzają z nimi czas: rozmawiają, czytają, podają posiłki, pomagają w codziennych czynnościach domowych. –dodaje Boniecki.

W gronie swoich wolontariuszy chętnie widziane są zarówno osoby aktywne zawodowo jak i takie które przeszły już na emeryturę, rentę, bądź też z różnych innych powodów nie pracują.

Każdy, kto chciałby pomóc hospicjum i być podopiecznym, poświęcając swój czas, uwagę i dobre serce, może kontaktować się z chełmskim biurem stowarzyszenia w poniedziałek od 10- 16, wtorek – piątek w godz. 10-14, ul. Lwowska 12/4 (I piętro, wejście od pl. Kupieckiego), tel. 82 564-50-11, tel. 667-939-941.

Można też pisać na adres mailowy: hospicjumdomowe.chelm@gmail.com