Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

I LO IM. S. CZARNIECKIEGO: DZIEŃ KARIERY W GIM NR 2

Kalendarz Piotr
I LO IM. S. CZARNIECKIEGO: DZIEŃ KARIERY W GIM NR 2

17 listopada 2014 r. w odpowiedzi na zaproszenie uczestniczyliśmy w Dniu Kariery organizowanym przez Gimnazjum Nr 2 im. ks. Zygfryda Berezeckiego we współpracy z Mobilnym Centrum Informacji Zawodowej OHP w Chełmie.

Za każdym razem przekazujemy gimnazjalistom jedynie rzetelne i przede wszystkim prawdziwe informacje na temat naszej szkoły. Wydaje mi się, że naginanie faktów, a nawet zwyczajne oszukiwanie potencjalnych kandydatów jest rzeczą niedopuszczalną i nadzwyczaj obrzydliwą.

Kolejną sprawą jest dobór opiekunów, którzy towarzyszą prezentującym się szkołom. W zamyśle są to uczniowie, którzy mają pokazać swoją szkołę w jak najlepszym świetle. Jednak po poniedziałkowym Dniu Kariery i kilku prezentacjom zdominowanym przez nauczycieli zastanawiałem się, czy nie poprosić naszych polonistów o zorganizowanie warsztatów poświęconych umiejętności autoprezentacji. Chociaż z drugiej strony, pedagodzy – być może – obawiali się, że uczniowie pozwolą sobie na szczerość aż do bólu?

Podczas dziesięciominutowej prezentacji omówiliśmy wszystkie aspekty związane ze społecznością Czarniecczyków. Szczególny nacisk położyliśmy na zaznajomienie gimnazjalistów z naszym najnowszym projektem organizowanym wspólnie z Amnesty International (więcej o projekcie). Prezentacje Czarniecczyków są o tyle ciekawe, że za każdym razem wyglądają inaczej. Nie mamy scenariusza, nie mamy przygotowanych kwestii, nie czytamy tekstu z kolejnych slajdów. Za każdym razem mówimy „od serca”, tak jak to czujemy. Bez owijania w bawełnę, bez przeplatania świata realnego z fikcją.

Może właśnie dlatego nasze stoiska zawsze są oblegane przez gimnazjalistów?

dsc_0216-kopia-1024x678.800x0.jpg

Na koniec drobny apel do moich Koleżanek i Kolegów oraz ich Opiekunów (często odpowiedzialnych za promocję szkoły) – zacznijcie mówić prawdę, bądźcie fair wobec potencjalnych uczniów Waszych szkół, żeby we wrześniu nie doświadczyli szoku i po pierwszym dniu nie poczuli się oszukani!

Wszak szkoła powinna uczyć i wychowywać.

Z hetmańskim pozdrowieniem –
Patryk Gąsior