Ida Haendel – światowej sławy skrzypaczka – zostanie patronką sali koncertowej w chełmskiej szkole muzycznej. Zapraszamy na uroczystości w piątek, 14 grudnia.
Pochodząca z Chełma Ida Haendel – światowej sławy wirtuoz skrzypiec – będzie od piątku, 14 grudnia, patronować sali koncertowej w nowej siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmie, przy Hrubieszowskiej 102.
Nadanie imienia będzie miało uroczysty charakter, a program przedstawia się następująco:
– godz. 16.00 – projekcja filmu Christine Jezior “Ida Haendel. Wiem, skąd jestem”
– godz. 17.00 – odsłonięcie pamiątkowej tablicy i oficjalne nadanie imienia
– godz. 17.30 – Koncert w wykonaniu Agnieszki Szymczewskiej – skrzypce i Wojciecha Szymczewskiego – fortepian
w wydarzeniu weźmie udział zespół Szalom Chełm
Zapraszamy!
***
Ida Haendel urodziła się w Chełmie, w tradycyjnej rodzinie polskich Żydów. Była „cudownym dzieckiem” – już jako trzylatka grała na skrzypcach zasłyszane melodie. W wieku 4 lat rozpoczęła naukę w Konserwatorium Warszawskim, potem kontynuowała naukę w Berlinie, Londynie i Paryżu. W 1935 r. była najmłodszym uczestnikiem I Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie (zajęła siódme miejsce). Podczas II wojny światowej wykonywała wiele koncertów dla żołnierzy państw alianckich. W 1940 r. przyjęła obywatelstwo brytyjskie. Obecnie mieszka w USA.
W Polsce koncertowała w latach 1959 i w 1960; w 1986 r. z ojcem odbyła podróż sentymentalną do Chełma, zarejestrowaną przez kanadyjską telewizję (film Ida Haendel). W 2003 r. grała na I Międzynarodowym Festiwalu Paganiniego we Wrocławiu, Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej im. Księżnej Daisy w Książu. Prowadziła także kursy mistrzowskie dla młodych polskich skrzypków. W 2006 r. grała na skrzypcach w czasie wizyty papieża Benedykta XVI w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. W tym samym roku odwiedziła ponownie Chełm, gdzie dała porywający koncert z Capellą Cracoviensis. TVP Polonia zrealizowała wówczas film – “Ida Haendel. Koncert w sepii” (reż. G. Stankiewicz), dokumentujący także jej pobyt w Niedźwiedzim Grodzie.