Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Ilustratorka z Chełma rodem

Kalendarz Anna Wesołowska
Ilustratorka z Chełma rodem

Będzie to pierwsza tak obszerna prezentacja prac Marii Uszackiej w naszym mieście. Polecamy wyjątkową wystawę słynnej ilustratorki, która urodziła się w Chełmie.

Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza zaprasza na wyjątkową wystawę "Ja tylko ilustruję książeczki..." Maria Uszacka - życie i twórczość.

Najmłodszym pokażemy magię ilustracji dla dzieci, a dorosłym przypomnimy dzieciństwo, bo czym byłoby ono bez bajeczek z kolorowymi ilustracjami - piszą organizatorzy wystawy.

Ekspozycja poświęcona będzie twórczości Marii Uszackiej-Godlewskiej, wybitnej ilustratorki, której dzieła stanowią ważny rozdział w historii polskiej sztuki dla dzieci. Prezentacja jest tym bardziej ciekawa, że zobaczymy ją w Chełmie - rodzinnym mieście artystki. Będzie to pierwsza tak obszerna prezentacja jej prac w naszym mieście.

Maria Uszacka-Godlewska, urodzona 30 kwietnia w 1932 roku, była absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pod skrzydłami Jana Marcina Szancera rozwijała swój niepowtarzalny styl. Znana z ilustracji w miesięczniku „Miś”, wzbogaciła polską literaturę dziecięcą o ilustracje do ponad pięćdziesięciu książek.

Do najbardziej znanych jej prac - opublikowanych przez Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia” - należą ilustracje w książkach: „Chory kotek” Stanisława Jachowicza, „Przepraszam smoku” Wiery Badalskiej, „Ten dziwny Eryk” Danuty Wawiłow, „Katar żyrafy” Ryszarda Marka Grońskiego, „Bocianek”, „Różowy balonik”, „Krakowiaczek”, „Dlaczego cielę ogonem miele”, „Ala ma kota” Wandy Chotomskiej, „O gadającym zegarze i maszynie do pisania wierszy” Sławomira Grabowskiego.

Wystawa w Muzeum Ziemi Chełmskiej to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć oryginalne prace Uszackiej, które do tej pory pozostawały w prywatnych zbiorach rodziny Godlewskich i Tymczaków. To szansa, by przypomnieć sobie i docenić talent artystki, której ilustracje towarzyszyły wielu z nas w dzieciństwie.

Ekspozycja uwzględni również mniej znany aspekt twórczości Uszackiej – jej niezwykłe kartki okolicznościowe i świąteczne, które były popularne w latach 60. i 70. XX wieku. Ich ludowe motywy i zwierzęce postaci to część polskiego dziedzictwa kulturowego, które zasługuje na ponowne odkrycie. Oprócz ilustracji, wystawa będzie zawierać dokumenty i fotografie z archiwum rodzinnego. Szczególnie interesujące dla mieszkańców Chełma będą eksponaty związane z wczesnymi latami życia artystki i jej związkami z rodzinnym miastem.

Polecamy wystawę, ktora odkryje bogactwo i różnorodność dzieł Marii Uszackiej-Godlewskiej, ale także przypomni twórczość, która ukształtowała wyobraźnię pokoleń i stanowi ważny element polskiego dziedzictwa artystycznego.

Wernisaż wystawy zaplanowano na 20 kwietnia, godz. 13:00, ul. Św. Mikołaja 4. Ekspozycję będzie można oglądać do 20 lipca br.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie. Lubelskie Smakuj życie!