Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Reklama

"Jastrząb" po latach spoczął we Włodawie

Kalendarz Piotr
"Jastrząb" po latach spoczął we Włodawie

W ubiegłą niedzielę (16 lipca) we Włodawie odbyły się uroczystości pogrzebowe dowódcy oddziału partyzanckiego „Wolność i Niezawisłość” ppor. Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb”.

Uroczystości pogrzebowe poprzedziło wystawienie w sobotę wieczorem trumny ze szczątkami w klasztorze oo. paulinów we Włodawie. Do udziału w niedzielnej uroczystości zaprosili organizatorzy pogrzebu – wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

Szczątki Leona Taraszkiewicza wydobyto 28 listopada 2016 r. w czasie prac ekshumacyjnych na cmentarzu parafialnym w Siemieniu. To w tej miejscowości w styczniu 1947 r. podczas szturmu na budynek szkoły, zajmowany przez żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, „Jastrząb” został ciężko ranny, a potem zmarł. Ciało Taraszkiewicza potajemnie, w anonimowej mogile, pochowali członkowie WiN. Jego mogiła w czasach PRL był oznaczona tylko tabliczką z imieniem „Leon”.

W 1991 r. postawiono tam pomnik, na którym znalazły się pełne dane Leona Taraszkiewicza. Wtedy nie przeprowadzono ekshumacji. O ekshumację zwłok Taraszkiewicza zwróciła się do wojewody lubelskiego siostra „Jastrzębia” – Rozalia Otta.

„Jastrząb” został pochowany w mogile będącej także symbolicznym grobem jego brata – również żołnierza WiN – Edwarda Taraszkiewicza ps. „Żelazny”, którego faktyczne miejsce pochówku jest nieznane.

Z biogramem śp. ppor. Leona Taraszkiewicza zapoznasz się tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu uroczystości pogrzebowych:

Źródło: IPN