Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Jedyna taka noc - podpowiadamy gdzie się wybrać

Kalendarz Piotr Janowski
Jedyna taka noc - podpowiadamy gdzie się wybrać

Noc Kupały, noc świętojańska, sobótki – nazwy są różne, ale chodzi o to samo święto obchodzone podczas najkrótszej nocy w roku. Tradycja jest stara, tajemnicza, podszyta magią i erotyzmem. Jak ta jedyna noc będzie wyglądała w naszym regionie? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać.

Noc Kupały wywodzi się z obrzędów słowiańskich. To święto słońca i księżyca, żywiołów wody i ognia, ale także miłości i płodności. Kościół katolicki, chcąc wykorzenić pogańską tradycję, podjął próbę zasymilowania święta, stąd późniejsza wigilia św. Jana, zwana też nocą świętojańską, obchodzona z 23 na 24 czerwca. I pod takim szyldem – nocy świętojańskiej – będą organizowane imprezy w Świerżach nad Bugiem i w ruinach zamku w Krupem. We Włodawie trwają przygotowania do „Sobótek Poleskich”. Kto będzie miał fantazję wybrać się nieco dalej od domu, np. do Lublina, polecamy „Noc św. Jana” w Muzeum Wsi Lubelskiej. Na Roztoczu zaś, w grodzisku w Czermnie, emocjonująco zapowiada  się „Średniowieczna Noc Świętojańska”.

Czwartek

Pierwszy koncert pod hasłem „Noc Kupały” już jutro (22.06.2017) w Chełmskim Domu Kultury. Na godz. 18 zaprasza Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej. Koncert nawiązywać będzie do słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem słońca, a jednocześnie stanowić podsumowanie ostatniego roku pracy zespołu. Ostatnie bilety są jeszcze do kupienia po 10 zł, a dla rodziny 3+ po 7 zł.

Piątek

Najwcześniej, bo już 23 czerwca br., zapraszamy do lubelskiego skansenu. O godz. 18 rozpocznie się widowisko „Wilija św. Jana” w wykonaniu zespołu obrzędowego z Hańska. Potem będzie okazja uczestniczyć w korowodzie, puszczaniu wianków oraz zabawie przy ognisku. Obrzędom towarzyszyć będą opowieści o lecznictwie ludowym i magicznych właściwościach ziół, pokaz i nauka wicia wianków i wiele innych atrakcji. Program

Sobota

Obrzędy słowiańskie związane z najkrótszą nocą w roku miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Jeżeli wciąż mają dawną moc, może warto spróbować. Dawniej uczestnicy zbierali się zwykle o zmroku, rozpalali ogniska i palili w nich zioła. Okoliczności sprzyjały wróżbom. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki, co miało wróżyć okoliczności zamążpójścia. Chłopcy skakali przez ogniska, by się ochronić przed złymi mocami.  Młodzi poszukiwali w leśnych ostępach kwiatu paproci wróżącego szczęście i bogactwo.

Według takiego mniej-więcej scenariusza, od wielu lat odbywają się wieczory w parku podworskim w Świerżach nad Bugiem. W tym roku zapraszamy w 24 czerwca br. Początek o godz. 17:30.  W programie m.in. konkursy na najpiękniejszy wianek świętojański oraz poszukiwanie kwiatu paproci. Na scenie wystąpi młodzież ze Szkoły Podstawowej w Świerżach, kabaret „Pod Cytrynką” z Dorohuska, zespoły ludowe, kapele i soliści, także z Ukrainy oraz zespół muzyczny „Blues Man”. Przewidziano przejście korowodu świętojańskiego nad rzekę Bug oraz liczne atrakcje dla dzieci. Na zakończenie – zabawa taneczna. Program
Ponadto w godz. 14-17 organizatorzy zapraszają na spływ kajakowy rzeką Bug na trasie Okopy Stare – Świerże. Zapisy pod nr tel. 504 061 040 lub mailowo na adres: joziuk44@vp.pl.

Współcześnie, na fali zainteresowania ludowością i dziedzictwem kulturowym, tego typu święta zyskują popularność, nie tylko w naszym kraju. Noc Kupały  jest nadal obchodzona przez wielu neopogan. Poza skakaniem przez ogień i szukaniem kwiatu paproci, tradycja łączy tę noc z wieloma wróżbami, często związanymi z miłością.
W malowniczych ruinach zamku w Krupem w tę sobotę (24 czerwca br.), o godz. 16, rozpocznie się „Jarmark Świętojański”. W pierwszej części uczestnicy będą mieli okazję podziwiać pokazy tańca współczesnego. Potem będą koncerty zespołów i kapel ludowych, w tym z Ukrainy. O godz. 22 rozpocznie się widowisko obrzędowe „Poszukiwanie kwiatu paproci”. Występom na scenie towarzyszyć będą atrakcje dla dzieci, pokazy walk, kuchni regionalnej, kiermasz, prezentacja szlacheckiego obozowiska. Szczegóły

W tym samym czasie, tj. 24 czerwca br., nad zbiornikiem Okopiec koło Włodawy, Muzeum Zespół Synagogalny zaprasza na godz. 19 na „Sobótki Poleskie”. Będzie sobótkowe ognisko z pokazami zielarskimi i warsztatami wicia wianków. Godzinę później rozpocznie się słowiańskie widowisko „Na kupalną nutę” w wykonaniu Mołodyczek z Ukrainy i Miedunicy z Białorusi. Na godz. 21 zaplanowano koncert elektronicznych etnobrzmień „Dziadowski projekt”. Całości będą towarzyszyć inne atrakcje: swojskie jadło, poszukiwanie kwiatu paproci, teatr ognia, pływanie łódką dla zakochanych. Program

Średniowieczna Nocy Świętojańska odbędzie się 24 czerwca 2017 r. na grodzisku w Czermnie (gmina Tyszowce). Ta impreza ma zasięg ogólnokrajowy.

Pośród szumu rzeki Huczwy, płonących ognisk i pochodni oraz przy pięknej muzyce dawnej będziemy poznawać historię i miejsce gdzie tętniło życie sprzed 1000 lat – zachęcają organizatorzy.

Do Czermna przyjadą grupy rekonstrukcyjne, m.in. Czarny Żmij, Wandalowie z Kotorowa, Bractwo Wojowników „Kruki”. Na uczestników czekają warsztaty zielarskie, kaletnicze, garncarskie, tkackie oraz pokaz gry na rogach. Spektakl Nocy Świętojańskiej wraz z puszczaniem wianków, taniec z ogniami, pokazy walki i wiele innych poprowadzi Słowiański Gróz w Wólce Bieleckiej. Oprawę muzyczną zapewni zespół Góra Trolla. Program

***

Czekamy na Wasze zdjęcia z sobótkowych imprez. Wysyłajcie je na adres: redakcja@chelmski.eu