Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Jest stanowisko ChDK w sprawie koncertu "Godzina W"

Kalendarz Piotr
Jest stanowisko ChDK w sprawie koncertu "Godzina W"

Ciąg dalszy sporu o koncert „Godzina W”. Głos zabiera sam organizator, czyli Chełmski Dom Kultury. Otrzymaliśmy wczoraj oficjalne stanowisko.

Dla przypomnienia – Chełmski Dom Kultury w rocznicę Powstania Warszawskiego postanowił zorganizować koncert „Godzina W”. Z racji wysokich kosztów jego przygotowania, zdecydowano, że będzie biletowany. Cena biletu to 20 zł. To z kolei oburzyło przedstawiciela Stowarzyszenia WeRwA, Pana Grzegorza Gorczycę, który do Dyrekcji domu kultury oraz władz miasta wysłał list. Możemy w nim przeczytać, że „biletowana uroczystość może być ewenementem w skali naszego kraju”. Autor zaznacza także, że “przeglądając Internet nie znalazł nigdzie takiej sytuacji, że wstęp na uroczystości rocznicowe tego tragicznego wydarzenia jest płatny”.

List bardzo szybko wzbudził gorącą dyskusję wśród chełmian. Komentujący nie szczędzili gorzkich słów względem Chełmskiego Domu Kultury. Nie brakowało jednak i zwolenników pomysłu biletowania.

Głos w sprawie zabrała już nawet Prezydent Miasta Agata Fisz i zwróciła uwagę dyrekcji Chełmskiego Domu Kultury, aby w przyszłości rozważać możliwość przygotowania takiej formuły imprezy, by była ona nieodpłatna dla mieszkańców miasta.

Wczoraj otrzymaliśmy oficjalne stanowisko ChDK. Czytamy w nim, że do dnia dzisiejszego do sekretariatu Chełmskiego Domu Kultury nie wpłynęło żadne oficjalne pismo od Pana Grzegorza Gorczycy. Organizatorzy zaznaczają także, że sprzedaż biletów na tego rodzaju koncerty nie jest w żaden sposób ewenementem. Dla przykładu podają, że podobne i również biletowane wydarzenia mają miejsce od ubiegłego roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tak samo, jak wystawa „Miarą pokoju / Quantum of Peace”, czy choćby spektakl „Ciekawa Pora Roku”

Nie zauważyliśmy, aby sprzedaż biletów na te wydarzenia budziła jakiekolwiek kontrowersje – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.  – Pragniemy przypomnieć, że 9 listopada ubiegłego roku zorganizowaliśmy koncert związany z Narodowym Świętem Niepodległości. Było to również wydarzenie biletowane i nie spotkaliśmy się z żadnymi negatywnymi uwagami na ten temat ze strony mieszkańców miasta. Wprost przeciwnie – koncert cieszył się dużym zainteresowaniem i uznaniem. – zaznaczają autorzy oświadczenia.

Chełmski Dom Kultury zauważa także, że koncert „Godzina W” nie jest wydarzeniem komercyjnym, a dochód ze sprzedaży ma pokryć wyłącznie koszty organizacji. Zaznacza jednak, że w przyszłości, w porozumieniu z Urzędem Miasta, rozważy możliwość zorganizowania podobnego wydarzenia nieodpłatnie.

Niejasnością pozostaje natomiast informacja, jakoby Chełmski Dom Kultury nie otrzymał drogą oficjalną żadnego pisma w sprawie biletowania koncertu „Godzina W”. Autor listu, Pan Grzegorz Gorczyca, twierdzi jednak, że pismo wysłał w formie elektronicznej bezpośrednio na adres mailowy Dyrektor ChDK, Pani Małgorzaty Paździor-Król. Obecnie jednak przebywa ona na zwolnieniu.