Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Jest umowa na obwodnicę Chełma

Kalendarz Anna Wesołowska
Jest umowa na obwodnicę Chełma

W Janowie pod Chełmem podpisano umowę na rozpoczęcie projektowania, a później budowę obwodnicy Chełma. Będzie ona fragmentem drogi ekspresowej S12.

15 czerwca podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę ponad 13-kilometrowej obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12. Inwestycję – za kwotę ok. 442 mln zł – zrealizuje firma Strabag.

– Podpisana dzisiaj umowa jest już dwudziestą trzecią w tym roku. Dzięki temu do fazy realizacji przeszły 23 zadania o łącznej długości  blisko 280 km i wartości prawie 8 mld złotych – mówi Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Co w ramach inwestycji? 

Inwestycja obejmuje budowę dwujezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Na odcinku ponad 13 km powstanie cztery węzły drogowe oraz 16 obiektów inżynierskich, w tym dwa mosty. Powstaną też przejścia dla zwierząt, a także urządzenia ochrony środowiska i BRD. W ramach inwestycji powstaną również drogi do obsługi ruchu lokalnego, a także Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej.

Przebieg

Trasa przebiegać będzie po nowym śladzie i ominie Chełm od północy. Jadąc DK12 od strony Piask, kierowcy wjadą na nią pomiędzy Stołpiem i Janowem na węźle Chełm Zachód.
Drugi z węzłów (Chełm Północ) powstanie w miejscowości Horodyszcze. Dalej trasa przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, gdzie powstanie węzeł drogowy Chełm Okszów.
Za Okszowem obwodnica przekroczy linię kolejową nr 81 relacji Chełm – Włodawa. Koniec odcinka zaplanowano za węzłem Chełm Wschód, na połączeniu z obecną DK12 w miejscowości Kolonia Antonin.

W związku z zapewnieniem finansowania na całą drogę ekspresową S12 z Piask do Dorohuska, realizacja początkowego odcinka obwodnicy o długości około 3 km została włączona do odcinka wcześniejszego (Dorohucza – początek obwodnicy Chełma). Pozwoli to uniknąć zbędnych robót i kosztów związanych z koniecznością tymczasowego skomunikowania obecnej DK12 z nową trasą.

Termin realizacji 

Podpisana umowa mówi, że w ciągu 10 miesięcy ma być gotowy projekt i złożone dokumenty do Wojewody Lubelskiego o wydanie decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Budowa planowana jest w latach 2023-2025.

– Droga omijająca Chełm rozwiąże problem tranzytu ciężarówek przez miasto – mówi europosłanka Beata Mazurek. – To wielka rzecz dla mieszkańców, ale też dla  jadących do Dorohuska, do granicy naszego państwa. Obwodnica zapewni komfortowy przejazd do granicy w Dorohusku – granicy, która jest kluczowa, jeśli chodzi o wymianę towarów między Unią Europejską a Ukrainą.

Kalendarium inwestycji

  • 2007 r. – wstępna koncepcja programowa dla budowy drogi ekspresowej S12 na odcinku obwodnicy Chełma zawierająca dwa warianty jej przebiegu.
  • 08.08.2008 r. – przyjęcie koncepcji programowej dla budowy drogi ekspresowej S12 na odcinku obwodnicy Chełma na posiedzeniu Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad.
  • 31.03.2010 r. – złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz o ustalenie zakresu raportu dla przedsięwzięcia, które może transgranicznie oddziaływać na środowisko.
  • 14.12.2015 r. – wydanie decyzji środowiskowej przez RDOŚ dla wariantu rekomendowanego dla obwodnicy Chełma (wariant II).
  • 31.08.2018 r. – podpisanie umowy na opracowanie szczegółowej koncepcji programowej dla wariantu preferowanego, wykonawca: Mosty Katowice, wartość ok. 3,1 mln zł.
  • 15.12.2020 r. – ogłoszenie przetargu na projekt i budowę obwodnicy Chełma.
  • 16.04.2021 r. – oferta firmy Strabag wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Chełma.