Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Jeszcze jedna podróż – malarstwo Pieńkowskiego

Kalendarz Anna Wesołowska
Jeszcze jedna podróż – malarstwo Pieńkowskiego

„Jeszcze jedna podróż” to tytuł najnowszej wystawy malarstwa Romana Pieńkowskiego. Z Chełmską Biblioteką Publiczną zapraszamy na wernisaż w piątek, 4 stycznia, do galerii Nova.

„Są to dwa cykle obrazów olejnych, każdy liczący dziewięć prac. Cykl o wymiarach 80×80 cm. przedstawia lokomotywy parowe. Są one pretekstem do sentymentalnej podróży w minioną epokę, kiedy parowozy były powszechną siłą pociągową na kolei. W obrazach zostały one potraktowane w sposób malarski, z dużą swobodą interpretacji. Dotyczy to zarówno formy, jak i kolorytu, który został im przydany. Wybór tematu nie jest przypadkowy – od lat nosiłem się z zamiarem pokłonienia się w moich pracach tym niezwykle fascynującym maszynom. Dodatkiem do głównego motywu są postaci, w których nawiązuję do własnej przeszłości lub bliskich mi osób. Drugi cykl stanowią pejzaże, które nierozerwalnie kojarzą się z podróżą. Zostały one namalowane, jako widziane z okna pociągu, co obu cyklom dodaje spójności.” (www.romanpienkowski.pl).

Roman Pieńkowski urodził się w Gryfinie, mieszka w Białej Podlaskiej. Ukończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Uprawia głównie malarstwo olejne, tworzy także akwarele i rysunki, a w ostatnich latach stworzył formy przestrzenne. Jest autorem kilku wydawnictw w postaci tek rysunkowych i malarskich, prezentujących zabytkową architekturę Białej Podlaskiej i okolic. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Zapraszamy na wernisaż w piątek, 4 stycznia, godz. 17, galeria Nova ChBP (ul. Partyzantów 40). Wstęp wolny!