Na niecodzienny koncert duetu Bokun/Kościuszko zaprasza chełmska szkoła muzyczna. Artyści wystąpią w czwartek.
Bokun/Kościuszko Duo to formacja klarnetowo – gitarowa, której celem jest ponowne odkrywanie arcydzieł muzyki kameralnej od Bacha i Schuberta, przez muzykę francuską ostatniego wieku, aż po najnowszą literaturę kameralną i solową oraz klezmer-fusion. Duet wykonuje również muzykę Astora Piazzolli (m.in. Double Concerto z towarzyszeniem orkiestry w aranżacji na klarnet i gitarę). Coraz ważniejsze miejsce w repertuarze duetu zajmują utwory specjalnie dla niego napisane.
Tokio, Nagoya, Paryż, Nowy Jork, Filadelfia, Budapeszt, Kolonia, Ostenda, Bruksela, Kraków – to tylko niektóre miejsca koncertów duetu; trasa koncertowa w Japonii zaowocowała entuzjastycznym przyjęciem przez słuchaczy oraz obecnością na okładce magazynu „Clarinet”.
Bezpośrednim impulsem do założenia niecodziennego zespołu było zamiłowanie muzyków do kameralistyki. Doświadczenia wyniesione z wielu lat współpracy z innymi instrumentalistami stały się zalążkiem pomysłów interpretacyjnych formacji, stawiającej na jakość artystycznej wypowiedzi, trafiającej zarazem do szerokiego spektrum odbiorców muzyki. W 2015 roku muzycy wydali wspólny album A la carte, zyskujący pięciogwiazdkowe recenzje.
Duet wystąpi przed chełmską publicznością w czwartek, 17 października, o godz. 17.00, w sali koncertowej PSM w Chełmie, ul. Hrubieszowska 102. Wstęp wolny!
***
dr hab. JAN JAKUB BOKUN
Klarnecista i dyrygent pochodzący z Wrocławia. Pomysłodawca i kierownik artystyczny orkiestry Inter>CAMERATA, dyrektor artystyczny festiwalu Clarimania. Po studiach w zakresie gry na klarnecie we Wrocławiu oraz Paryżu Jan Jakub Bokun ukończył studia dyrygenckie na University of Southern California w Los Angeles. Kształcił się też jako stypendysta American Academy for Conducting w Aspen oraz brał udział w Verbier Academy w Szwajcarii.
Pracował pod kierunkiem wielu wybitnych artystów i pedagogów takich jak Guy Dangain, Larry Livingston, Mieczysław Stachura, David Zinman, Philippe Cuper, Sergiu Celibidache, Kurt Masur, Guy Deplus, Jorma Panula, Walter Boeykens, Michael Collins oraz Béla Kovács. Laureat konkursów we Wrocławiu, Włoszakowicach, Białymstoku, Enschede i Mt. Pleasant, wyróżniony nagrodą Fundacji Kultury Polskiej, stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz stypendium Rządu Francuskiego. Członek European Clarinet Society i przewodniczący polskiego oddziału International Clarinet Association. Występował w większości krajów Europy, w USA, Chile, Argentynie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Meksyku, Chinach i Japonii. Pięciokrotnie reprezentował Polskę na Światowym Kongresie Klarnecistów Clarinetfest. Prowadził lekcje mistrzowskie w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, Sofii, Belgradzie, Pradze, Brnie, Paryżu, Tokio, Lubljanie, Meksyku, Pekinie, oraz Avili pod Madrytem. Jako solista i dyrygent nagrał 13 albumów płytowych. Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji, International Clarinet Association oraz wytwórni Koch Classics, Dux i JBRecords. Zawodowo związany ze swoją macierzystą uczelnią – Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego, gdzie habilitował się w czerwcu 2012 roku. Jest endorserem firm Yamaha, D’Addario oraz BG.
dr JAKUB KOŚCIUSZKO
Brawurowo, perfekcyjnie, wyśmienicie – znakomity, wrażliwy wirtuoz – te wszystkie określenia pochodzą z tekstów krytyków muzycznych dotyczących gitarzysty Jakuba Kościuszki. Koncertował w większości krajów europejskich, w USA i Japonii. Występował w Filharmonii Berlińskiej, Studiu Koncertowym im. Lutosławskiego w Warszawie. Wykonywał koncerty z orkiestrami AUKSO, Filharmonii Szczecińskiej, Świętokrzyskiej, Zielonogórskiej, Łomżyńskiej, oraz Radomską Orkiestrą Kameralną. W repertuarze Kościuszki ważne miejsce zajmują nie tylko utwory z kanonu literatury gitarowej, ale też nowa muzyka – utwory dedykowane gitarzyście napisali tacy kompozytorzy jak Piotr Klimek, Marek Pasieczny, Vasco M.N. Pereira.
W 2010 roku ukazała się płyta Here Comes The Silent Dusk. Music of Marek Pasieczny. Debiut został ciepło przyjęty przez słuchaczy i krytyków muzycznych w całej Europie. W 2012 roku ukazał się album Guitar Recital z dziełami J.S. Bacha, Tansmana, Piazzolli, Jarretta i Metheny`ego. Najnowszy album, Guitar sounds jazzy, zawiera utwory inspirowane jazzem i muzyką świata. Gitarzysta dokonywał nagrań radiowych i telewizyjnych, m.in. dla Radia Watykańskiego, Polskiego Radia i TVP Szczecin. Obecnie pracuje nad czwartą płytą solową, poświęconą barokowej muzyce J. S. Bacha, G. Ph. Telemanna i D. Scarlattiego. Kościuszko ukończył z wynikiem celującym Akademię Muzyczną we Wrocławiu, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Piotra Zaleskiego, oraz Królewskie Konserwatorium w Hadze w klasie maestro Zorana Dukića. Otrzymał również dyplom z wyróżnieniem oraz stypendium od maestro Oscara Ghiglii podczas kursu Accademii Chigiana w Sienie. Uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych we wrocławskiej Akademii w roku 2016. Regularnie udziela lekcji w ramach kursów muzycznych i lekcji mistrzowskich. Jakub Kościuszko zdobywał laury na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach gitarowych. Udoskonalał swoje umiejętności biorąc udział w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez takich gitarzystów jak: Abel Carlevaro, Scott Tennant, Roberto Aussel, Pavel Steidl.