Reprezentantka Cementu Gryfa – Chełm Katarzyna Krawczyk, zdobyła pierwszą nominację olimpijską dla polskich zapasów, na zbliżające się Igrzyska Rio de Janeiro 2016. Olimpijski paszport Katarzyna wywalczyła w znakomitym stylu zdobywając złoty medal podczas Europejskiej Kwalifikacji rozgrywanej w Serbii.
Pierwszą nominację olimpijską dla polskich zapasów na zbliżające się Igrzyska Rio de Janeiro 2016 wywalczyła w miniony piątek reprezentantka Cementu Gryfa Chełm Katarzyna Krawczyk. Olimpijski paszport zdobyła w Serbii. W pierwszym pojedynku podopieczna Dariusza Kucharskiego i Igora Lobasa aż 10 :0 przez tzw.przewagę techniczną pokonała reprezentantkę Bułgarii Bilyenę Dudową .W ćwierćfinale zmierzyła się z wicemistrzynią świata Rosjanką Iriną Ołogonovą. Rosjanka podzieliła los Bułgarki i przy stanie 10:7 zeszła pokonana z maty.
W najważniejszej walce o wejście do finału zdeterminowana Krawczyk nie dała szans reprezentantce Włoch Francesce Morii wygrywając z nią również przez przewagę techniczna 11:1. Prawo startu w Igrzyskach Olimpijskich zapewniały sobie tylko finalistki serbskiej kwalifikacji. Uradowana Krawczyk do walki o złoty medal wyszła maksymalnie skoncentrowana i kontrolując przebieg tego pojedynku odniosła trzecie zwycięstwo przez przewagę techniczna 10:0 nad zawodniczką z Niemiec Niną Hemmer.
Grad medali Krawczyk
Spełniły się marzenia chełmskiej zawodniczki o starcie w olimpijskich igrzyskach. W dotychczasowej swojej sportowej karierze Katarzyna zdobyła 4 brązowe medale w Mistrzostwach Europy. Jako zawodowy żołnierz zdobyła złoty medal podczas Wojskowych Mistrzostw Świata. W ubiegłym roku wywalczyła srebrny medal podczas rozgrywanych w Azerbejdżanie I Igrzysk Europejskich. Wyjazd na sierpniowy olimpijski turniej do Brazylii okupiony był wieloletnią ciężką pracą reprezentantki Cementu Gryfa Chełm. Jest ona przykładem prawdziwej sportsmenki przez duże „S” . Z dużym zaangażowaniem realizuje program szkoleniowy. Prowadząc sportowy tryb życia przez wiele lat stosuje odpowiednią dietę utrzymując limit wagi do 53 kg. Jak mówią klubowi trenerzy, odpowiednio też motywuje swoje klubowe koleżanki do większego wysiłku podczas codziennych treningów. Pomimo dość częstych wyjazdów na zgrupowania kadry i zagraniczne zawody potrafiła pogodzić naukę ze sportem i ukończyła AWF w Białej Podlaskiej. Swoją przygodę z zapasami rozpoczynała w mazurskim klubie sportowym Ołów Ryn pod kierunkiem trenera Edwarda Szypulskiego. Po ukończeniu gimnazjum naukę rozpoczęła w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zespole Szkół Technicznych w Chełmie.Barwy Cementu Gryfa Chełm reprezentuje już od 11 lat.Jej młodsza siostra Karolina jest aktualnie młodzieżową mistrzynią Polski i wicemistrzynią Europy juniorek z 2012r. Kwalifikując się do Igrzysk Olimpijskich Katarzyna przyczyniła się także do godnych obchodów 50 lecia chełmskich zapasów.
Chełmianie na igrzyskach
Największym marzeniem każdego sportowca jest udział w Igrzyskach Olimpijskich. Te najstarsze i zarazem największe międzynarodowe święto sportowców ze wszystkich kontynentów organizowane co 4 lata w różnych krajach rozgrywane jest pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów. W historii chełmskiego sportu tylko zapaśnikom udało się wziąć udział w tej imprezie. Pierwszym chełmskim olimpijczykiem był Andrzej Głąb, który w 1998 w Seulu wywalczył srebrny medal. W kolejnych trzech igrzyskach Polskę reprezentował Dariusz Jabłoński (Atlanta 1996, Sydney 2000 i Ateny 2004). Późniejszy mistrz świata i Europy w Atlancie zajął 8 miejsce.
Piotr Jabłoński walczył na matach Atlanty, a Radosław Truszkowski w Atenach. Chełm miał także swojego przedstawiciela na Igrzyskach w obsadzie sędziowskiej. Tego zaszczytu dostąpił sędzia klasy międzynarodowej późniejszy prezydent Chełma Krzysztof Grabczuk.