Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Kolęda z policyjną ulotką

Kalendarz Anna Wesołowska
Kolęda z policyjną ulotką

Księżą podczas wizyt duszpasterskich wręczają mieszkańcom naszego miasta policyjne ulotki. Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa – ostrzeżenie seniorów przed oszustami i zachęcanie do stosowania odblasków.

Kilka tysięcy ulotek z apelem o ostrożność i rozwagę na drodze oraz zasad postępowania, by nie stać się ofiarą oszustów, trafia za sprawą duchownych do mieszkańców naszego województwa. Policyjny apel księża przekazują podczas wizyt duszpasterskich. Ulotkę przygotowali policjanci z wydziałów prewencji oraz ruchu drogowego KWP w Lublinie. Znajdziecie w niej zbiór zasad, którymi powinniśmy się kierować w kontaktach z nieznajomym, by nie stać się ofiarami przestępstwa.

Głównymi zagrożeniami są przestępstwa dotyczące wyłudzenia pieniędzy od osób starszych metodą na wnuczka, czy policjanta.  Ofiarami są zazwyczaj osoby starsze. Sprawcy wykorzystują ich empatię, dobroć i chęć niesienia pomocy. Skutki takich zdarzeń są bardzo poważne. Z jednej strony to straty finansowe, którym często towarzyszą utrata zdrowia, zaufania do ludzi, ale także wycofanie się z aktywnego życia społecznego. Dlatego policjanci traktują to zjawisko bardzo poważnie. Wykonują czynności, których efektem są zatrzymania przestępców oraz informują o problemie i apelują o ostrożność.

Kolejną niezmiernie ważną kwestią jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W 2016 roku na Lubelszczyźnie doszło do ponad 1,2 tys. wypadków, w których śmierć poniosło 178 osób.  Do wielu wypadków dochodzi poza obszarem zabudowanym, nieoświetlonym, gdzie piesi nie mają żadnych elementów odblaskowych.  Przy tej okazji policja przypomina, że  każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Przygotowane przez policjantów porady i apele, za sprawą kolędujących księży, docierają do mieszkańców.  Dzięki przychylności duchownych, także mieszkańcy Chełma otrzymują je podczas wizyt duszpasterskich, które właśnie się odbywają.