Zakończyły się zdjęcia plenerowe do filmu dokumentalnego o chełmskiej Dyrekcji. Premiery możemy się spodziewać po wakacjach.
Filmowcy pod kierunkiem reżyser Grażyny Stankiewicz wprowadzili na ulice Chełma sporo zamieszania i… przedwojennego kolorytu. Do udziału w filmie zgłosiło się około 60 małych i dużych statystów. Sami zadbali o stroje z epoki i rekwizyty. W filmie “zagrały” też zabytkowe samochody, motocykle i parowóz.
Zdjęcia kręcone były m.in. na ulicy Katedralnej, w Gmachu, przy dawnej szkole kolejowej (obecnie rektorat PWSZ przy ul. Pocztowej), na Górce, dworcu kolejowym oraz na terenie dawnej składnicy wojskowej przy Hrubieszowskiej. Wszędzie, gdzie pojawiali się filmowcy, niezmiennie towarzyszyły im tłumy chełmian życzliwie zainteresowanych ich pracą.
Podziękowania
Ekipa realizatorów na stronie FB Dyrekcja film dokumentalny zamieściła miłe podziękowania pod adresem wszystkich, którzy pomagali przy powstawaniu produkcji. Z przyjemnością zamieszczamy je w całości:
W imieniu całej ekipy realizacyjnej dziękujemy wszystkim Chełmianom, którzy przyczynili się do tego, że przez kilka ostatnich dni mogliśmy nakręcić materiał do naszego WSPÓLNEGO filmu. Dziękujemy cudownym aktorom – małym i dużym za wspaniałe kreacje i cierpliwość na planie; nieocenionym rozmówcom, którzy mieszkają w Chełmie i tym, którzy spędzili tu kawałek swojego życia; każdemu kto uchylił nam drzwi swojego domu, fantastycznym kawalerzystom, retro cyklistom i ich malowniczym maszynom, osobom pracującym na kolei, służbom porządkowym, pracownikom Gmachu, biura konserwatora, archiwów i bibliotek i muzeum, mieszkańcom ulicy Katedralnej, którym zakłóciliśmy niedzielny spokój. Dziękujemy lubelskiemu aktorowi Michałowi Zgietowi, że zaszczycił nasz film rolą architekta oraz nieocenionemu p. Andrzejowi Szubartowskiemu – za całokształt. Dziękujemy za użyczenie rekwizytów i udostępnienie zabytkowego parowozu. Szczególne słowa podziękowania za wsparcie i opiekę kierujemy do pracowników Urzędu Miasta i naszych PRZYJACIÓŁ, którzy tak bardzo dbali o nasz komfort pracy. Dziękujemy każdej osobie, instytucji i firmie razem i osobno – za wsparcie finansowe. Dziękujemy mediom za obecność na planie i informowanie świata o tym, co działo się w ciągu tych kilku dni. Bez Was, bez Waszego zaangażowania zrealizowanie filmu o Dyrekcji byłoby niemożliwe.
D Z I Ę K U J E M Y!
Teraz przed ekipą dogranie jeszcze paru ujęć poza Chełmem. A potem żmudna praca przy montowaniu całości materiału. Premiery możemy się spodziewać w sierpniu lub we wrześniu br. O dokładnym terminie zdecydują prace nad montażem, gromadzeniem dodatkowych materiałów dokumentalnych czy komponowaniem specjalnie dedykowanej na potrzeby filmu muzyki.
Dokument będzie trwał około 40 minut i będzie go można zobaczyć na ekranach telewizyjnych, festiwalowych, a także w Internecie.