Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

„Krasnystaw dla Niepodległej” – finał projektu

Kalendarz Anna Wesołowska
„Krasnystaw dla Niepodległej” – finał projektu

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza 11 listopada na finał projektu „Krasnystaw dla Niepodległej”. Będzie promocja książki, wystawa i koncert.

Zaprezentowane zostanie wydawnictwo „Dzieje Krasnostawskie”. Książka stanowi kolejny element, obok „Zapisek Krasnostawskich”, odkrywania przeszłości Krasnegostawu – miasta, którego historia do tej pory nie została spisana w kompletnym opracowaniu o charakterze monografii. W książce pod redakcją Artura Borzęckiego i śp. Ryszarda Maleszyka znalazły się artykuły poruszające różnorodną tematykę z okresu niewoli narodowej oraz odrodzonej Rzeczypospolitej. Poruszone zastały liczne wątki niepodległościowe dotyczące społeczności krasnostawskiej, wielokrotnie angażującej się w dziejowo ważne wydarzenia w historii naszego narodu. W wydawnictwie zaprezentowano też niepublikowane dotąd fotografie i dokumenty gromadzone przez poszczególnych autorów – historyków i regionalistów związanych z Krasnymstawem.

Świętowanie 100-lecia niepodległości Polski uświetni następnie koncert w ramach projektu Ani Brody & Maćka Pruchniewicza – Nova Energia. Specjalnie na tę okazję artyści, którym towarzyszyć będzie Szymon Siwierski, przygotowali program oparty o utwory Jerzego Lieberta i tradycyjną muzykę z Wileńszczyzny. Głos, cymbały, loopery, dzwonki pentatoniczne, gitara akustyczna i elektryczna. Jazzowy swing w wokalu. Power etniczny. Akustyczny walking. Gitarowy mix dźwięków. Niezwykle transowe piosenki, zderzenie folku i etno oraz rockowego groove’u.

Dodatkowo w holu KDK będzie można obejrzeć wystawę przygotowaną przez uczestników warsztatów „Prasa podziemna podczas II wojny światowej”. Zaprezentowane zostaną plakaty oraz t-shirty i torby z nadrukami opracowanymi na bazie periodyków i ulotek, kolportowanych w okresie okupacji na terenie powiatu krasnostawskiego.

Projekt „Krasnystaw dla Niepodległej” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. W jego realizacji uczestniczyli:  Muzeum Regionalne w Krasnymstawie, Stowarzyszenie Pod Napięciem, Miasto Krasnystaw, Parafia św. Franciszka w Krasnymstawie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie.

Zapraszamy w niedzielę, 11 listopada, do sali widowiskowej KDK, godz. 18. Wstęp wolny!