Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Krasnystaw. Kino letnie na 100-lecie

Kalendarz Anna Wesołowska
Krasnystaw. Kino letnie na 100-lecie

Jeden z ostatnich polskich filmów niemych zobaczymy w piątek w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie. Obraz „Szaleńcy” wpisuje się w czas obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie zaprasza na Kino Letnie w piątek, 28 sierpnia, o godz. 19.30. Zobaczymy jeden z ostatnich polskich filmów niemych pt. „Szaleńcy” (rok prod. 1928) w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. W rolach głównych wystąpili Irena Gawęcka, Jerzy Kobusz i Marian Czauski.

„Szaleńcy” to debiut fabularny Leonarda Buczkowskiego, pierwsza superprodukcja, na planie której zaangażowano kilka formacji wojskowych. W obrazie zastosowano nowatorskie rozwiązania techniczne i spektakularne, jak na tamte czasy, efekty specjalne, a całość zrealizowano z niezwykłym rozmachem. Akcja filmu rozgrywa się na przestrzeni sześciu lat, od roku 1914 po walki w 1920. Filipek – praktykant winiarni – zostaje wyrzucony z pracy. Postanawia zaciągnąć się do tworzonych właśnie legionów, a w punkcie rekrutacyjnym poznaje Jerzego Reckiego. Recki przyjechał ze Szwajcarii, gdzie studiował, ale przerwał naukę by stanąć do walki. Przyjaciele zostają wysłani na front, gdzie dołącza do nich Kazik – ziemianin.

Tegoroczna edycja kina letniego zorganizowana została we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, którego zespół przygotował cyfrową rekonstrukcję wyświetlanego obrazu. Seans w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie wpisuje się w czas obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Wydarzenie odbędzie się w wirydarzu (pod chmurką) lub w refektarzu – w zależności od pogody. Udział w seansie jest bezpłatny. Pamiętajcie o maseczkach ochronnych.

kino-krasn-25viii-scaled-1.jpg