Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Reklama

Krótki informator wyborczy

Kalendarz Piotr Janowski
Krótki informator wyborczy

Przed nami ostatnie godziny kampanii wyborczej poprzedzającej niedzielne głosowanie w wyborach parlamentarnych. W piątek o północy rozpoczyna się cisza wyborcza. To dobry moment na chwilę zastanowienia i ewentualnego zapoznania się z programami wyborczymi partii i kandydatów startujących w wyborach. Dla ułatwienia poniżej garść informacji, które mogą nam w tym pomóc.

W przypadku wyborów do Sejmu RP, nasz okręg wyborczy (nr 7) obejmuje powiaty: bialski, biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, parczewski, radzyński, tomaszowski, włodawski, zamojski oraz miast na prawach powiatu: Biała Podlaska, Chełm, Zamość. Łącznie wybierzemy 12 posłów. O nasze głosy ubiegają się kandydaci 6 partii i koalicji wyborczych. Są to:

  1. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe
  2. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwoć
  3. Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej
  4. Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość
  5. Kolicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
  6. Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy

Kompletne listy kandydatów znajdziecie tutaj 

Z kolei w przypadku wyborów do Senatu RP, w każdym okręgu wyborczym, wybieramy jednego senatora z każdego okręgu. W naszym przypadku jest to okręg nr 18 (obejmuje powiaty: chełmski, krasnostawski, włodawski oraz miasto na prawach powiatu: Chełm). W tym przypadku lista, którą otrzymamy w lokalu wyborczym jest znacznie krótsza i zawiera tylko trzy nazwiska:

  1. Rękas Konrad Stanisław
  2. Stachura Rafał Artur
  3. Zając Jozef

Jak głosować

Na początek warto upenić się gdzie jest zlokalizowana nasza komisja wyborcza.  Sprawdzisz to tutaj.

Karty do głosowania otrzymasz z rąk członka komisji wyborczej po uprzednim złożeniu podpisu na spisie wyborców. Musisz przy tym okazać ważny dokument tożsamości. Kart będzie dwie – po jednej w wyborach do Sejmu i do Senatu. W wyborach do Sejmu głosować możesz tylko na jedną listę kandydatów. W tym celu należy postawić na karcie do głosowania znak „x” (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów na tej liście. Także w przypadku wyborów do Senatu zaznaczmy tylko jedno nazwisko znajdujące się na liście.

Zobaczcie instruktażowy film przygotowany przez Państwową Komisję Wyborczą

Twój głos będzie nieważny kiedy:

  • oddasz głos na więcej niż jedną listę, czyli postawisz znak „x” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,
  • nie oddasz głosu na którąkolwiek z list, czyli nie postawisz znaku „x” w żadnej kratce,
  • postawisz znaku inny niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

Pobierając karty do głosowania, warto spojrzeć czy są one opatrzone właściwymi pieczęciami. Karty bez takich pieczęci są nieważne.

Głosowanie rozpoczyna się o godzinie 7.00 i trwa do godziny 21.00. Teoretycznie równie długo trwa cisza wyborcza. W przypadku wydłużenia czasu trwania wyborów choćby przez jedną obwodową komisję wyborczą, cisza trwać będzie bowiem aż do zakończenia pracy przez tę komisję.