Chcemy razem z Wami na nowo odkryć chełmskie legendy. Sięgniemy razem do korzeni. Za pomocą magicznych mocy ducha Bielucha przeniesiemy się do baśniowego świata – tak nową wakacyjną imprezę zapowiada Chełmski Dom Kultury. Zapraszamy w sobotę na Legendarny Chełm.
Będzie chodzenie po linie, żonglowanie, lepienie garnków, oswajanie ognia, wspólne tworzenie spektaklu, którego bohaterami będą Duch Bieluch, Diabeł Boruta i Wierzbowa Baba. Do tego rycerze, kiermasz i koncerty.
Zapraszamy w sobotę, 6 lipca, do Parku Miejskiego koło Kameny.
Zobaczymy tu m.in. wioskę Bractwa Grodów Czerwieńskich, kilkunastu wystawców gier planszowych, niezwykły konkurs Cosplay, w którym również możecie wziąć udział. Dla najmłodszych ciekawe warsztaty plastyczne.
Do tego stoiska z ekologiczną żywnością, rękodziełem i czas, który możecie spędzić w niezwykłej atmosferze legend i przy dźwiękach folkowej muzyki.
Podczas imprezy po raz pierwszy w Chełmie, od 5 do 7 lipca odbędzie się również I Chełmski Konwent Fantastyki Chalkon (więcej o imprezie piszemy tutaj). A w nim turnieje gier planszowych, sesje rpg, larp oraz prelekcje pisarzy, autorów gier i artystów.
PROGRAM JARMARKU “LEGENDARNY CHEŁM”:
14.00-16.00 – warsztaty plastyczne/Wierzbowa Baba/prowadzenie Małgorzata Osieleniec
Za odzienie służyć jej będą wysuszone pędy i liście wierzby, uplecione w długą suknię.
Na głowie mieć będzie chustę co by jej słońce nie paliło.
A jeśli chciałaby zbytnio lekką się stać – skrzydła jak ważka…
Zapraszamy na warsztaty rodzinne i kreatywną zabawę przy tworzeniu lalek z materiałów jakie natura nam dała.
Stwórzmy nasze wierzbowe baby!
14.00-16.00 – warsztaty plastyczne/Zmierzchnice/prowadzenie Anna Szumera
Ćmy uaktywniają się gdy zapada zmierzch. Wtedy wychodzą z leśnych kryjówek,
siadają na gałęziach i czeszą swoje skołtuniałe włosy…
Aby móc je zobaczyć pod osłoną nocy, wcześniej będziemy malować je farbami fluo.
Zapraszamy Wasze małe rączki do pokolorowania ciem, zawiesimy je wspólnie na drzewach i scenie – niech wyjdą z ukrycia
14.00-19.00 – obóz Drużyny Grodów Czerwieńskich
Spotkanie ze Stowarzyszeniem Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej będzie cudowną okazją do przyjrzenia się średniowiecznym zwyczajom i zawodom. Będzie można z bliska przyjrzeć się na czym polegała praca kowala czy tkaczki. Dowiemy się jak funkcjonowała średniowieczna mennica i jak produkowano świece. Do tego tor łuczniczy i oszczepniczy, stanowisko z grami i zabawami dla dzieci, „przymierzalnia”, w której będzie można obejrzeć i założyć elementy strojów i uzbrojenia wczesnośredniowiecznego woja.
15.00-17.00 – warsztaty kuglarskie/Fundacja Insaide Out
Warsztaty opierają się na grach i ćwiczeniach z wykorzystaniem rekwizytów żonglerskich: piłeczek, talerzy, chusteczek i obręczy. Pod okiem instruktorów będziecie mogli również spróbować pierwszych kroków na taśmie.
Zajęcia nastawione są na współpracę i dobrą zabawę. Ćwiczenia stymulują pracę obu półkul mózgowych, rozwijają wytrwałość, cierpliwość i determinację. Zajęcia dla rodziców z dziećmi pokazują kreatywne zabawy, które można wykorzystać później w domu, a wpływają one pozytywnie na relacje z dzieckiem.
Warsztaty poprowadzą instruktorzy związani z Fundacją Insaide Out, której celem jest upiększanie świata dookoła i pokazanie jak dzięki pozytywnym wartościom i dobremu nastawieniu można stać się lepszym.
14.00-17.00 – warsztaty z czerpania papieru/prowadzenie Zośka Kozłowska
Pokaz i warsztaty czerpania papieru. Dla każdego kto jest ciekaw Białej Sztuki. Zosia odpowie, czemu papier ma brody? Czy recykling był znany w epoce średniowiecza? Ale najważniejsze to to, że będziecie razem czerpać papier! Bawić się! I poznawać kawałek historii.
Do Waszej dyspozycji będzie prasa introligatorska z końca XIX wieku!
16.00 – główny pokaz Wojów Drużyny Grodów Czerwieńskich
Pokaz walki i szyków bitewnych!
17.00 – konkurs Cosplay na scenie/pokaz
Niezwykle widowiskowy pokaz, w którym zobaczymy konkursowe stylizacje. Pełny makijaż, peruki, soczewki, kostiumy. Jacy bohaterowie pojawią się na scenie? Z pewnością będą to postaci fantastyczne, bo Cosplay to sztuka zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych polegająca na przebieraniu się za postaci z mangi, anime, gier komputerowych i filmów.
18.00 – “Legenda o Duchu Bieluchu”/Teatr Lukla
Działo się to dawno, dawno temu, w czasach gdy gród imieniem Chełm otaczały prastare puszcze, a mieszkańcy Chełma Perunowi i Swarogowi cześć oddawali. W tamtych oto czasach zamierzchłych na Chełm spadła wielka groza. Z jakiej opresji wyciągnie chełmian Duch Bieluch dowiecie się oglądając „Legendę o Duchu Bieluchu”. W spektaklu zobaczycie piękne, ogromne lalki przedstawiające postać Ducha Bielucha i dwójkę wrogów, z którymi przyjdzie walczyć Bieluchowi.
W inscenizacji udział weźmie również Drużyna Grodów Czerwieńskich.
19.00 – Styrta/koncert
Od kilkunastu lat rozbrzmiewają folkiem na wielu scenach i w ciekawych zakątkach świata. Swój repertuar aranżują samodzielnie w nieoczywisty sposób czerpiąc inspiracje ze wschodnich kresów Polski i Ukrainy, a także z otaczającego ich świata, komponując utwory własne.
21.00 – Żywiołak/koncert
Twórczość Żywiołaka to trudna do zaszufladkowania eksperymentalna muzyka oparta na cytatach ludowych, wątkach mitologicznych i historycznych wykonywana na takich instrumentach jak: lira korbowa, fidel renesansowa, gęśla gdańska smyczkowa, lutnia romantyczna, akustyczna gitara basowa, flety (klasyczny, quena modyfikowana, flet barytonowy), skrzypce pięciostrunne i barytonowe, bębny i perkusjonalia.
Muzycy eksplorując tradycje ludowe posługują się nietypowymi i ludowymi technikami wokalnymi.
22.00– Teatr Ognia UTOPIA (Zamość)/przed sceną
Zamojska grupa kuglarska, która powstała pod koniec 2008 roku.
Taniec poi, manipulacja kijem ogniowym, flowerstickiem, parzydełkiem, linami całopalnymi, diabolo, żonglowania piłeczkami, maczugami oraz obręczami to dla nich bułka z masłem. W ich wykonaniu zobaczymy spektakl ogniowy, który zakończy ten dzień pełen wrażeń.
Ponadto w przestrzeni parku będą stoiska rękodzieła, żywności ekologicznej oraz pawilony wydawców gier planszowych.
Podczas Legendarnego Chełma będziecie mogli kupić koszulki z nowym obliczem Ducha Bielucha autorstwa Małgorzaty Osieleniec.
Więcej na stronie wydarzenia.