Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Lokalne władze mówią "tak" budowie kopalni

Kalendarz Piotr
Lokalne władze mówią "tak" budowie kopalni

Władze samorządowe popierają plan budowy kopalni węgla kamiennego Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Przedstawiciele marszałka województwa lubelskiego, Ministerstwa Rozwoju i wojewody lubelskiego wzięli udział w zorganizowanej przez Prairie konferencji poświęconej projektowi i związanymi z nim szansami dla regionu.

 – Województwo lubelskie, ale również Polska, poszczególne gminy i powiaty bardzo potrzebują tej inwestycji. (…) Naszym wspólnym interesem jest ją wspierać i o nią walczyć – komentował Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego. Inwestycja budowy kopalni cieszy się również poparciem ze strony Paula Wojciechowskiego, ambasadora Australii w Polsce, który stwierdził, że budowana kopalnia jest szansą na dzielenie się wiedzą i umiejętnościami z zakresu górnictwa pomiędzy obu krajami.

Inwestycja Prairie wpisuje się w rządowy program Węgiel 2.0 mający na celu wsparcie górnictwa węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Rządowy plan na rzecz Zrównoważonego Rozwoju przewiduje wsparcie inwestycji, wzmacniających kluczowe branże w regionie lubelskim, nastawione na eksport. Jednym z istotnych elementów planu jest promowanie nowoczesnych technologii w polskim górnictwie. – Widzimy, że rząd polski wspiera inwestycje zmierzające do wzmocnienia niezależności surowcowej kraju i przyczyniające się do jego bezpieczeństwa energetycznego. Każda nowa inwestycja, która prowadzi do transferu technologii i wykorzystuje innowacyjne, światowej klasy rozwiązania górnicze jest bardzo istotnym wkładem w długoterminowy rozwój gospodarczy – powiedział Ben Stoikovich, prezes Prairie Mining Limited.

Spółka składa dwa wnioski

Obecnie trwają intensywne prace przygotowawcze do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą. Oprócz wyboru okolic miejscowości Kulik jako lokalizacji infrastruktury naziemnej przyszłej kopalni, Prairie ukończyła prace nad projektem zagospodarowania złoża, który zostanie złożony w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Lublinie. Spółka złożyła już wnioski o zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz pracuje nad uzyskaniem warunków  przyłączenia linii energetycznej. Jednocześnie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska trafił wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych inwestycji wraz z Kartą informacyjną przedsięwzięcia.