Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

"Marsz do szkoły", czyli mundurowi w Ekonomach

Kalendarz Piotr
"Marsz do szkoły", czyli mundurowi w Ekonomach

Utworzenie klas mundurowych, to stosunkowo nowa inicjatywa w Chełmie. Z dziesięciu pierwszych klas w ZSE i III LO, aż pięć z nich to klasy mundurowe. Straż Pożarna, Policja i Wojsko Polskie – to perspektywy potencjalnych absolwentów ZSE i III LO im. gen. Władysława Andersa w Chełmie.

Przygotowanie do utworzenia nowych klas wymaga czasu. – Przygotowania do utworzenia klas mundurowych – wojskowej, policyjnej i pożarniczo-ratowniczej, trwały rok. Musieliśmy wejść w porozumienia z komendantami poszczególnych służb. Mamy porozumienia, patronaty oraz obustronne zobowiązania – informuje Edyta Chudoba, dyrektor ZSE i III LO w Chełmie.

Utworzenie nowych klas wymagało również poszerzenia kadry pedagogicznej. – Do klasy policyjnej zostali zatrudnieni policjanci, a strażak do klasy pożarniczo-ratunkowej. Klasy wojskowe chodzą na zajęcia w jednostce raz na dwa tygodnie. Dodatkowo zatrudniliśmy byłego pracownika Straży Granicznej do klasy obsługi ruchu granicznego, która jeszcze nie jest klasą mundurową – dodaje.

“Szacunek wobec munduru wśród młodzieży wzrasta. Chcą być w mundurach, chcą wartości, chcą postaw patriotyczno-obywatelskich. Oni ten patriotyzm mają w sobie”.

To właśnie ze względu na biografię patrona szkoły, generała Władysława Andersa, placówce zależało na utworzoniu klas mundurowych. – Oczywiście musieliśmy poinformować młodzież oraz rodziców o kosztach związanych z umundurowaniem. Szkoła ani służby mundurowe, nie mogą zapewnić uczniom mundurów. Mundury posiadają imienniki na prawej piersi, a na lewej informację, że jest to klasa mundurowa oraz na lewym ramieniu plakietkę z gen. Władysławem Andersem w celu identyfikacji ucznia w społeczeństwie. Naszym celem było utworzenie po jednej klasie: policyjnej, pożarniczo-ratunkowej oraz wojskowej. W efekcie mamy po jednej klasie policyjnej oraz pożarniczej i aż trzy wojskowe – kontynuuje Chudoba.

trening_mun2-300x171.jpg

Zobowiązania i korzyści

W klasie wojskowej szkoła realizuje minimum programowe MON-u, a w klasie policyjnej – podstawę programową ustaloną przez Komendanta Głównego Policji w Warszawie. Uczniowie klasy policyjnej mają oprócz tego zajęcia ze sztuk walki, z kolei klasa pożarniczo-ratunkowa uczęszcza na pływalnie. – Uczniowie klas wojskowych szkoleni są w dziedzinie strzelania z broni krótkiej i długiej. Ponadto uczniowie będą obserwować pracę w komendach oraz jednostkach poszczególnych organów oraz uczestniczyć w uroczystościach związanych z konkretnymi instytucjami – dodaje Chudoba. Poza obowiązkami, widoczne są również korzyści młodzieży związane z uczęszczania do klas mundurowych. – Na przykładzie klasy wojskowej, która została utworzona w tamtym roku, zauważalna jest różnica w postawie uczniów wobec nauczycieli. Zajęcia w jednostce wojskowej oraz współpraca z żołnierzami, mają pozytywny wpływ na ich dyscyplinę – dodaje z satysfakcją dyrektor szkoły.

Po ukończeniu szkoły, absolwenci nie zostają z niczym. W momencie ukończenia szkoły, zdają maturę, a po zdanym egzaminie otrzymują tytuł technika ekonomi oraz otrzymują punkty, które pomogą im dostać się do dalszych szkół mundurowych lub bezpośrednio zacząć karierę w służbach mundurowych. Dalsze losy uczniów klas mundurowych będziemy śledzić na bieżąco. Życzymy powodzenia!

fot.ekonomy.pl