Przeskocz do treści Przeskocz do menu

MCK przygotowuje do kariery

Kalendarz Anna Wesołowska
MCK przygotowuje do kariery

Młodzieżowe Centrum Kariery w Rejowcu Fabrycznym przygotowuje młodzież do pracy zawodowej. W tym tygodniu z porad dotyczących kariery skorzystali uczniowie z Siedliszcza i Pawłowa.

Doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Kariery w Rejowcu Fabrycznym przeprowadził w tym tygodniu warsztaty z uczniami Szkoły Podstawowej w Siedliszczu oraz spotkania z gimnazjalistami z Pawłowa.
Podczas warsztatów ,,Przedsiębiorczość ważny element w drodze do kariery” wykorzystano m.in. ekonomiczną grę planszową inspirowaną historią przedsiębiorczych rzemieślników z XVIII-wiecznego Andrychowa. Jest to prosta symulacja działalności gospodarczej dla 12-30 uczestników. Chłopska Szkoła Biznesu, bo tak nazywa się gra, w atrakcyjny sposób ukazuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, rozwija kompetencje społeczne graczy, świetnie integruje grupę i promuje postawę przedsiębiorczą. To praktyczna edukacja na rzecz przedsiębiorczości oraz rozwijanie kompetencji społecznych graczy.

Gra angażuje tez emocje uczestników, pozwala na samodzielne realizowanie własnych planów oraz  skłania do współpracy. To połączenie gry planszowej z grą symulacyjną, edukacji historycznej z ekonomiczną, matematyczną i geograficzną. Gra jest świetnym narzędziem pozwalającym integrować grupę, nawet wielopokoleniową, ale również  uczy. Uczestnicy warsztatów z wielkim zaangażowaniem podjęli się swoich ról: tkacza, piekarza i kowala, i zarabiali pieniądze realizując wyprawy do różnych krajów.

Warsztaty zakończono podsumowaniem wyników (zarobionych pieniędzy) i wręczeniem upominków dla trzech najlepszych graczy.

Warsztaty dla uczniów klas III gimnazjum w Pawłowie przebiegały również w formie aktywnej. Tym razem chodziło o poznanie samego siebie w aspekcie zawodu i planowania kariery.

– Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze, a aktywność uczniów sięgnęła zenitu – relacjonuje Elżbieta Rorenberg z MCK. –Młodzież jest wspaniała, wystarczy podejść do niej z empatią, zrozumieniem i szacunkiem.