Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

MDK podsumował wakacyjne atrakcje

Kalendarz Piotr
MDK podsumował wakacyjne atrakcje

Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował wiele różnych atrakcji z myślą o każdym, kto spędza okres wakacyjny w domu. Oto krótkie podsumowanie. 

Zajęcia plastyczne:
„Tajemnice ogrodu” – zajęcia filcowania dla dzieci
W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z nową techniką – filcowanie na mokro (malowanie wełną). Ogromną frajdę, sprawiło filcowanie form przestrzennych – tworzenie kwiatów czy rozkładanie czesanką wełny.
„Poduszkowe Przytulanki” – warsztaty animacji wykonanych lalek dla dzieci i młodzieży.
Ze ścinków i oczywiście wyobraźni dzieci powstawały rożne cuda –  od przytulanek aż po lalki i to nawet teatralne.

Warsztaty teatralne i zabawy z tekstem:
„Nad rzeczką opodal krzaczka…”, „Dzik jest dziki, dzik jest zły...”
Dzieci mogły spróbować swoich sił w teatrze lalkowym. Wystarczyło tylko troszkę wyobraźni a sceny tworzyły się same. Młodzi uczestnicy warsztatów zmierzyli się zarówno z tekstem jak i z samą grą aktorską np. przedstawianiem emocji za pomocą mimiki i gestów.

Spektakle teatralne w MDK:
„Tymoteusz Rym Cim, Cim”
Na sam koniec drugiego tygodnia Wakacji odbyło się spotkanie z lalkarzem, panem Henrykiem Hryniewickim. Nie tylko dzieci obejrzały spektakl pt. „Tymoteusz Rym Cim, Cim”, ale też miały okazje do bliższego zapoznania się z lalkarstwem.

Warsztaty kulinarne
„Sto Pociech ze smakiem”
Było… owocowo i to dosłownie, na początku zajęć kulinarnych młodzi uczestnicy spróbowali właśnie owoców i nie wszystkie owoce były takie znajome. Potem…. Grillowanie – ponieważ właśnie z owoców dzieci miały za zadanie wykonać arbuzowego grilla i jak się okazało, z tym zadaniem poradziły sobie znakomicie.

Warsztaty garncarskie, papier czerpany i spotkanie z historią.
„Gliniane cudeńka” – spotkanie z garncarzem
Wszyscy z niecierpliwością czekali na swoją kolej aby zasiąść za kołem garncarskim i wykonać własne naczynie gliniane. Zajęcia praktyczne były poprzedzone krótką historią o wytwarzaniu naczyń. Dodatkową atrakcją była możliwość tworzenia z kawałków gliny własnych form rzeźbiarskich.

„Dawno, dawno temu” – pisanie głogolicą na papierze czerpanym
Potrzeba było sporo siły aby wycisnąć na zabytkowej prasie wodę z papki, która potem zamieniała się w papier czerpany często upiększany przez dzieci wycinankami a nawet liśćmi i kwiatki. Dawniej pisano głogolicą tak i na warsztatach z papierem czerpanych uczestnicy zajęć spróbowali swoich sił w tym starym piśmie słowiańskim.

„Spotkanie z historią”
Strzelanie z łuku i katapulty, poznawanie starych instrumentów muzycznych a nawet wybijanie starych monet. Wszyscy ciekawi jak w średniowieczu karano, poznali dyby w które zakuwano winnych niecnych występków. Dzieci poznały tez zabawy i przysmaki czasów średniowiecza. Z pewnością dodatkową atrakcją była zbroja rycerska, kolczuga i miecz. Ale to jeszcze nie koniec bo była jeszcze „Lusia” – sympatyczna koza, którą można było własnoręcznie wydoić i spróbować koziego mleka.

Zawody modelarskie
I Rajd Samochodowy „Prawie Dakar”
W sali lustrzanej MDK w zabawie zdalnie sterowanymi modelami samochodów wzięło udział dziesięcioro młodych entuzjastów czterech kółek w miniaturze. Najpierw zapoznanie się zawodników z torem i samochodami. Następnie rozegrano zawody polegające na indywidualnych przejazdach na czas. Każdy z zawodników zaprezentował swoje umiejętności trzykrotnie. O miejscu w klasyfikacji końcowej decydował najkrótszy czas jednego przejazdu. Zwycięzcy zawodów:
I miejsce – Jakub Cimek, II miejsce – Maciej Bielecki, III miejsce – Łukasz Sawa otrzymali puchary.

Wakacyjne wycieczki
Wycieczka „Magiczne ogrody” – Trzcianki koło Janowca
Młodzi wędrowcy zwiedzili park podzielony na dziewięć krain, z których każda oferuje innego rodzaju atrakcje. Do wszystkich można było dotrzeć wędrując szerokimi alejami, wśród szumiących strumieni, zieleni, barwnych i pachnących kwiatów. Podczas wędrówki można spotkać kolejnych mieszkańców Magicznych Ogrodów: Skrzata, Krasnoludy, Bulwiaki, Wróżki Smużki, Robanki, Mordole, smoki a nawet wielkie marchewki i smocze jaja.

Wycieczka do Krasnobrodu
Na prawie 2 hektarowej powierzchni „Parku Jurajskiego” znajdują się makiety gadów z różnych okresów historii Ziemi, wykonane z żywicy epoksydowej. W parku znajduje się również ogrodzona piaskownica z placem zabaw dla najmłodszych. Dzieci mogły poczuć się tutaj jak w świecie bajek o wesołej rodzinie Flinstonów. Podczas wycieczki zwiedziły również Zespół Klasztorny i Kaplicę Objawień na Wodzie.

Wycieczka do Fajsławic – „Jankes Kids”
Jankes KIDS to centrum edukacji i rozrywki dzieci i młodzieży. To bajeczne miejsce radości, uśmiechu i zabaw zlokalizowane jest w samym sercu woj. Lubelskiego w malowniczej miejscowości Fajsławice (powiat krasnostawski). Głównymi atrakcjami były między innymi: miasteczko ruchu drogowego, tor pontonowy „Tubing System” oraz zjazd linowy.

Wycieczka do Wólki Bieleckiej – „Gród Słowiański”
Historyczny park w tym: Grodzisko – zawiera wszystkie elementy charakterystyczne dla tego dzieła obronnego o umocnieniach ziemno-drewnianych. Gród właściwy – obiekt kultowy z posągiem Świętowita. Przed grodem – rekonstrukcje półziemianek, studnia zrębowa, budynek muzeum, meble, obrazy, drzeworyty. Podgrodzie – obiekt kultowy z kurhanem, kręgami kamiennymi i drewnianymi. Młodzi wycieczkowicze obejrzeli jak wyglądały dawno, dawno temu stanowiska bojowe, zapoznali się z wyrobem biżuterii, pisali piórem, poznali jak dawniej się tańczyło a nawet strzelani z łuku.

Wycieczka do miejscowości Susiec
Przepiękne progi skalne tworzące wodospady nazywane pospolicie szumami i właśnie Szlak Szumów nad Tanwią zwiedzili uczestnicy wycieczki. Ponadto „Czartowe Pole” którego nazwa wzięła się z legendy głoszącej, że kiedyś “jeno czarci tam hasali” i odnosi się do śródleśnej Polany. Rezerwat swoim zasięgiem obejmuje jednak nie tylko wspomnianą polanę, ale przede wszystkim kilkunastokilometrowy odcinek malowniczo ukształtowanej doliny rzeki Sopot . Była nawet mini kąpiel w wodzie i oczywiście po długiej wędrówce obiad.