Przeskocz do treści Przeskocz do menu

MIASTO SIEDLISZCZE?

Kalendarz Piotr
MIASTO SIEDLISZCZE?

Siedliszcze to gmina wiejska, która liczy ok. 7 tys. mieszkańców, to prawie 9 razy mniej niż Chełm. Wójt gminy – Hieronim Zonik walczy o nadanie Siedliszczu praw miasta od lat. Co myślą na ten temat mieszkańcy?

Argumentem za przyznaniem dla Siedliszcza praw miejskich, według wypowiedzi wójta Zonika, jest fakt, że Gmina ma dogodne położenie z dobrym dojazdem do Lublina, Chełma, Bogdanki i Łęcznej, co przyciąga młode rodziny. Ponadto ma dobrą infrastrukturę, szkoły, szpital, sklepy i inne instytucje, o charakterze ponadgminnym, charakterystyczne dla miast takie jak: urzędy, zakłady produkcyjne i usługowe.

Cytat komentuje była mieszkanka Siedliszcza, Ewelina G: “W Chełmie są większe perspektywy, dlatego wyjechałam z Siedliszcza. Tam nie ma miejsc pracy i myślę, że sama zmiana nazwy, gmina na miasto, niewiele tu zmieni. Tam jest dużo osób starszych, mało dzieci i osobiście nie widzę tam dla siebie przyszłości. Gdyby powstało więcej miejsc pracy, może Siedliszcze miałoby szanse się rozwinąć

12.03.2015r. odbyła się rada gminy, na której głosowano w sprawie nadania miejscowości Siedliszcze statusu miasta. W głosowaniu brało udział 15 radnych z czego aż 14 było za, jeden wstrzymał się od głosu. Teraz sprawa trafi  do wojewody lubelskiego, który dostarczone materiały podda analizie i przekaże Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji. Decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona jesienią 2015r. i jeśli wszystko pójdzie po myśli wójta, już w styczniu 2016r. Siedliszcze stanie się miastem.

Tylko czy według mieszkańców to coś zmieni? “Nie wiem czy to będą jakieś różnice dla nas, wątpię, że coś w końcu się ruszy. Dla mnie jest to obojętne.” – wypowiada się mieszkaniec Siedliszcza, Michał D.