Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Miasto zamawia autobusy wodorowe

Kalendarz Anna Wesołowska
Miasto zamawia autobusy wodorowe

26 miejskich autobusów wodorowych kupi chełmski samorząd. Urząd Miasta Chełm właśnie ogłosił przetarg na zakup nowych pojazdów wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną wytworzoną z wodoru.

Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Zielony Transport Miejski w Chełmie”. Miasto otrzymało na ten cel ponad 100 milionów złotych zewnętrznego dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dostawcy autobusów mają czas do 9 października br. na składanie swoich ofert. Szczegóły dotyczące przetargu dostępne są w linku.

Zamówienie obejmuje:

Zakup i dostawę 26 sztuk fabrycznie nowych, nieeksploatowanych, całkowicie niskopodłogowych jednoczłonowych autobusów FCEV, klasy MAXI (...), przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami wraz z dodatkowym wyposażeniem, oprogramowaniem i dokumentacją.

Wszystko wskazuje więc na to, że Chełm będzie wkrótce jednym z nielicznych miast w kraju, w którym tabor komunikacji miejskiej będzie

w całości zeroemisyjny.

– To dla nas, nie boję się tego określenia, prawdziwy przełom cywilizacyjny. Będziemy również jednym z pierwszych miast, które praktycznie w całości realizować będzie transport publiczny z wykorzystaniem autobusów wodorowych - zapowiadał w czerwcu minionego roku prezydent Jakub Banaszek.

Przypomnijmy, w grudniu 2021 roku tabor Chełmskich Linii Autobusowych wzbogacił się o sześć niskoemisyjnych autobusów firmy Solaris (na zdjęciu). Było to znaczące odmłodzenie stanu posiadania CLA.
Zakup solarisów był możliwy w ramach realizacji projektu „Budowa niskoemisyjnego systemu transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym”. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej 5. Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna.

Kolejnym krokiem chełmskiego samorządu było złożenie wniosku do NFOŚiGW o dofinansowanie na zakup zeroemisjnych pojazdów. W połowie roku 2021 konkurs został rozstrzygnięty i Chełm został beneficjentem programu pn. „Zielony Transport Publiczny”. Miasto otrzymało wówczas ponad 100 milionów dofinansowania na realizację pomysłu. Teraz przyszedł czas na ich wydanie.