Północna obwodnica Chełma będzie miała około 14 km i będzie przebiegać po nowym śladzie.
Jadąc od strony Piask, kierowcy wjadą na nową trasę na węźle Chełm Zachód w miejscowości Janów. Drugi z węzłów (Chełm Północ) powstanie w miejscowości Horodyszcze, a dalej trasa przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, gdzie powstanie węzeł drogowy Chełm Okszów. Za Okszowem obwodnica przekroczy linię kolejową nr 81 relacji Chełm – Włodawa. Koniec odcinka zaplanowano za węzłem Chełm Wschód, umożliwiającym zjazd na obecną DK12, w miejscowości Kolonia Antonin.
Obwodnica Chełma to jedna z tych inwestycji, na którą i mieszkańcy Chełma, i kierowcy
czekają od dawna.
Program jej budowy w ciągu drogi ekspresowej S12 został zatwierdzony do realizacji jeszcze w 2017 roku. Jak podkreślał ówczesny minister infrastruktury i budownictwa, obwodnica poprawi warunki podróżowania i bezpieczeństwa ruchu. Wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta, poprawi jego płynność i ograniczy negatywne oddziaływania na środowisko.
Od tamtej pory ruch tranzytowy przez Chełm wcale nie zmalał. A wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że potrzeba budowy wygodniejszego i bardziej bezpiecznego połączenia z naszą wschodnią granicą stała się nagląca.
Wykonawcą obwodnicy jest firma Strabag. Kontakt z firmą został zawarty w czerwcu 2021 r. i ma wartość ok. 442 mln zł. Więcej na ten temat piszemy tutaj.
W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Wybudowane zostaną cztery węzły drogowe, wiadukty, dwa mosty, przejścia dla zwierząt oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego, a także Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej.
Finału inwestycji możemy się spodziewać w 2025 roku.
Kalendarium inwestycji
- 2007 r. – wstępna koncepcja programowa dla budowy drogi ekspresowej S12 na odcinku obwodnicy Chełma zawierająca dwa warianty jej przebiegu.
- 08.08.2008 r. – przyjęcie koncepcji programowej dla budowy drogi ekspresowej S12 na odcinku obwodnicy Chełma na posiedzeniu Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad.
- 31.03.2010 r. – złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz o ustalenie zakresu raportu dla przedsięwzięcia, które może transgranicznie oddziaływać na środowisko.
- 14.12.2015 r. – wydanie decyzji środowiskowej przez RDOŚ dla wariantu rekomendowanego dla obwodnicy Chełma (wariant II).
- 31.08.2018 r. – podpisanie umowy na opracowanie szczegółowej koncepcji programowej dla wariantu preferowanego, wykonawca: Mosty Katowice, wartość ok. 3,1 mln zł.
- 15.12.2020 r. – ogłoszenie przetargu na projekt i budowę obwodnicy Chełma.
- 16.04.2021 r. – oferta firmy Strabag wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Chełma.
- 05.2023 r. – decyzja wojewody lubelskiego o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12.