Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Można rozpocząć budowę obwodnicy Chełma

Kalendarz Anna Wesołowska
Można rozpocząć budowę obwodnicy Chełma
Już nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpoczęła się budowa północnej obwodnicy Chełma. Wojewoda lubelski wydał właśnie decyzję o zezwoleniu na budowę.

Północna obwodnica Chełma będzie miała około 14 km i będzie przebiegać po nowym śladzie.

Jadąc od strony Piask, kierowcy wjadą na nową trasę na węźle Chełm Zachód w miejscowości Janów. Drugi z węzłów (Chełm Północ) powstanie w miejscowości Horodyszcze, a dalej trasa przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, gdzie powstanie węzeł drogowy Chełm Okszów. Za Okszowem obwodnica przekroczy linię kolejową nr 81 relacji Chełm – Włodawa. Koniec odcinka zaplanowano za węzłem Chełm Wschód, umożliwiającym zjazd na obecną DK12, w miejscowości Kolonia Antonin.

Obwodnica Chełma to jedna z tych inwestycji, na którą i mieszkańcy Chełma, i kierowcy

czekają od dawna.

Program jej budowy w ciągu drogi ekspresowej S12 został zatwierdzony do realizacji jeszcze w 2017 roku. Jak podkreślał ówczesny minister infrastruktury i budownictwa, obwodnica poprawi warunki podróżowania i bezpieczeństwa ruchu. Wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta, poprawi jego płynność i ograniczy negatywne oddziaływania na środowisko.

Od tamtej pory ruch tranzytowy przez Chełm wcale nie zmalał. A wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że potrzeba budowy wygodniejszego i bardziej bezpiecznego połączenia z naszą wschodnią granicą stała się nagląca.

Wykonawcą obwodnicy jest firma Strabag. Kontakt z firmą został zawarty w czerwcu 2021 r. i ma wartość ok. 442 mln zł. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Wybudowane zostaną cztery węzły drogowe, wiadukty, dwa mosty, przejścia dla zwierząt oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego, a także Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej.

Finału inwestycji możemy się spodziewać w 2025 roku.

Kalendarium inwestycji

  • 2007 r. – wstępna koncepcja programowa dla budowy drogi ekspresowej S12 na odcinku obwodnicy Chełma zawierająca dwa warianty jej przebiegu.
  • 08.08.2008 r. – przyjęcie koncepcji programowej dla budowy drogi ekspresowej S12 na odcinku obwodnicy Chełma na posiedzeniu Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad.
  • 31.03.2010 r. – złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz o ustalenie zakresu raportu dla przedsięwzięcia, które może transgranicznie oddziaływać na środowisko.
  • 14.12.2015 r. – wydanie decyzji środowiskowej przez RDOŚ dla wariantu rekomendowanego dla obwodnicy Chełma (wariant II).
  • 31.08.2018 r. – podpisanie umowy na opracowanie szczegółowej koncepcji programowej dla wariantu preferowanego, wykonawca: Mosty Katowice, wartość ok. 3,1 mln zł.
  • 15.12.2020 r. – ogłoszenie przetargu na projekt i budowę obwodnicy Chełma.
  • 16.04.2021 r. – oferta firmy Strabag wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Chełma.
  • 05.2023 r. – decyzja wojewody lubelskiego o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12.

screenshot-2023-05-18-at-13-03-58-mapa-stanu-budowy-drog-generalna-dyrekcja-drog-krajowych-i-autostrad-portal-gov_pl_.png