Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Muzyka pogranicza

Kalendarz Anna Wesołowska
Muzyka pogranicza

Zapraszamy na spotkanie z muzyką nadbużańskiego Polesia. Będą dawne pieśni i muzyka taneczna. Transmisja on-line z włodawskiej synagogi już 29 listopada, na facebooku “Muzyka Polesia”.

Polecamy spotkanie z zaginioną-zapomnianą-porzuconą muzyką nadbużańskiego pogranicza. Z dawnymi pieśniami oraz taneczną muzyką skrzypcową. Transmisja on-line z niezwykłych wnętrz włodawskiej synagogi w niedzielę, 29 listopada, o godz. 18:00, na facebooku “Muzyka Polesia“.

Pieśni z Polesia

Program tej części koncertu to pieśni z okolic Włodawy, od kilku dziesięcioleci nieobecne już w żywej pamięci. Zachowały się jedynie na archiwalnych nagraniach kilku śpiewaczek urodzonych jeszcze w XIX wieku. Takich np.  jak Maria Kałużna z Orchówka (ur. 1894), zapamiętana jako “Preswiataja Marija”. Są to pieśni, które poznały one w swojej młodości, w latach poprzedzających I wojnę światową. Tak jak w życiu ówczesnej nadbużańskiej wsi, spotykają się w nich polskie i ukraińskie gwary oraz melodyki.

Wykonanie: Agnieszka Szokaluk-Gorczyca, Ewa Grochowska, Julita Charytoniuk, Sylwia Jarmusz-Sokołowska.

Nadbużańskie skrzypce

Dawna muzyka taneczna z tego regionu jest jeszcze mniej znana. Nie istnieją nagrania podwłodawskich kapel. Niedzielny koncert jest więc zapewne pierwszą od co najmniej kilku dekad prezentacją tutejszych melodii przez kapelę w składzie na dwoje-troje smyczków.
Przewodnikiem grupy jest Edmund Brożek (ur. 1926). To najpewniej jedyny czynny obecnie skrzypek wykonujący dawny repertuar tego regionu. Swoją karierę rozpoczynał na przełomie lat 30. i 40 XX wieku.
Towarzyszy mu grupa warszawskich i lubelskich skrzypków od wielu lat praktykujących wiejską muzykę, uczniów wybitnych muzykantów.
Wykonawcy: Edmund Brożek, Mateusz Borny, Mateusz Niwiński, Paula Kinaszewska, Piotr Herda, Ewa Grochowska.

***

Projekt realizowany jest przez lubelskie Towarzystwo dla Natury i Człowieka dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Program wokalny został przygotowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Materiał oparty na zasobach archiwum Pracowni Archiwum Etnolingwistyczne UMCS.
Specjalne podziękowania organizatorzy kierują dla drużyny Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie za pomoc w organizacji spotkań, prób i koncertu.

polesie-atlantyda-1.800x0.png