Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Na liczniku ubyło prawie 900 tys. km

Kalendarz Anna Wesołowska
Na liczniku ubyło prawie 900 tys. km

Krasnostawscy policjanci wyjaśniają, jak doszło do zmniejszenia wartości licznika przejechanych kilometrów w trzech pojazdach. Nieprawidłowości mundurowi ujawnili w trakcie kontroli drogowych na terenie powiatu. Właściciel trzeciego pojazdu sam zgłosił się na komendę.

Wczoraj (23 stycznia) około godz. 17:00 w miejscowości Rożki policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej samochód m-ki Mazda. W czasie kontroli sprawdzili stan drogomierza pojazdu. Jak się okazało, aktualny przebieg w chwili kontroli był mniejszy o kilka tysięcy kilometrów w stosunku do odczytu, jakiego dokonano w grudniu ubiegłego roku.

Drugi pojazd funkcjonariusze skontrolowali po godz. 21:00 w Krasnymstawie. Kierujący pojazdem ciężarowym m-ki Man, 54–letni obywatel Ukrainy przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Po odczytaniu drogomierza pojazdu, mundurowi ujawnili, że w chwili kontroli stan licznika jest mniejszy o prawie 900 tys. km w stosunku do stanu licznika wprowadzonego podczas kontroli stanu technicznego pojazdu, która miała miejsca na początku 2019 roku.

Kolejny przypadek zgłosił na komendzie 29-letni mieszkaniec powiatu lubaczowskiego. Mężczyzna pod koniec 2019 roku na terenie powiatu krasnostawskiego nabył samochód osobowy m-ki BMW. Po sprawdzeniu odczytu drogomierza pojazdu w dostępnych bazach internetowych okazało się, że stan licznika z września 2019 roku jest o ponad 200 tys. km większy od aktualnego wskazania drogomierza BMW.

W tych sprawach wszczęte zostały postępowania, które wyjaśnią, czy doszło do zmiany wskazania drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu karnego czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 5.