Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Na scenie "Ballada o Wołyniu"

Kalendarz Anna Wesołowska
Na scenie "Ballada o Wołyniu"

To jedno z pierwszych w Polsce przedstawień teatralnych, które opowiada o ludobójstwie na Wołyniu. 19 października zapraszamy na spektakl „Ballada o Wołyniu”. Darmowe wejściówki można już odbierać.

Chełmski Dom Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na spektakl pt. „Ballada o Wołyniu” w reżyserii Tomasza Żaka.
Sztuka w wykonaniu tarnowskiego Teatru Nie Teraz to jedno z pierwszych w Polsce przedstawień teatralnych, które opowiada o ludobójstwie na Wołyniu. Wydarzenia miały miejsce w czasie II Wojny Światowej (1943-1945), głównie na terenach dawnego województwa wołyńskiego II RP. Ofiarami nacjonalistów ukraińskich byli przede wszystkim Polacy, ale także (w dużo mniejszej skali) Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi czy  Ormianie. Nie  znamy dokładnej liczby ofiar. Historycy szacują, że zginęło około 50–60 tys. Polaków.

Ten niezwykle trudny temat przemilczano przez całe dziesięciolecia. A dziś wciąż czeka na swą pełną obecność w naszej świadomości. W spektaklu „Ballada o Wołyniu” wykorzystano wątki legendarnej książki Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje” oraz oryginalne świadectwa osób, które przeżyły Zagładę Polaków na Kresach.

Z uwagi na trudną tematykę spektaklu, organizatorzy zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych i widzów dorosłych.

Wydarzenie zorganizowane jest we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Twórcy spektaklu: reżyseria, scenariusz i scenografia: Tomasz A. Żak; aktorzy: Aleksandra Pisz, Monika Szomko, Anna Warchał; głos 1: Tomasz Lewandowski; głos 2: Jerzy Pal; technika: Ryszard Zaprzałka.

Spektakl zostanie wystawiony w poniedziałek, 19 października, o godz. 18:00, sala widowiskowa ChDK. Wstęp wolny! Darmowe wejściówki są już do odbioru w kasach kina Zorza i ChDK.