Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Na scenie: "Głupcy z Chełma"

Kalendarz Piotr Janowski
Na scenie: "Głupcy z Chełma"

Nową premierę zapowiada Teatr Ziemi Chełmskiej. 17 listopada br.  wystawi „Głupców z Chełma” – spektakl na podstawie opowiadań noblisty Izaaka Beshevisa Singera.

Scenariusz napisał Marcin Wąsowski, on też zajął się reżyserią. Całość oparta jest na opowiadaniach Izaaka Beshevisa Singera – pisarza, dzięki któremu legendy o chełmskich Żydach poznał cały świat.

Czeka nas widowisko pełne muzyki, tańca i humoru, angażujące na scenie blisko 30 osób (aktorzy, chór, tancerze, zespół muzyczny)! – zapowiadają twórcy przedstawienia.

W obsadzie zobaczymy znanych i lubianych: Agnieszkę Szkodę, Magdę Pick, Basię Szarwiło, Sławoja Czarnotę, Zbigniewa Moskala, Przemysława Gąsiorowicza, Mirosława Majewskiego i innych. Będzie także zespół muzyczny i chór pod dyrekcją Bogdana Depty oraz tancerze Estrady Dziecięcej.

Premierę zaplanowano na 17 listopada br., o godz. 19, w sali widowiskowej ChDK. Bilety po 30 zł są już w sprzedaży.  Więcej

***

Przypomnijmy, że Teatr Ziemi Chełmskiej jest jednym z najstarszych teatrów amatorskich w Europie. Rozpoczął działalność w 1906 r., a potem nieprzerwanie przez 85 lat wystawiał spektakle, pracował nad repertuarem, tworzył kulturalną atmosferę Chełma. W tym czasie amatorzy wystawili ponad 220 sztuk, zagrali ponad tysiąc przedstawień. W działalność teatru zaangażowanych było około 400 osób.

logotzch-04.jpg

Po śmierci Czesława Dopieralskiego w 1992 r. funkcjonowanie  sceny zawieszono. Reaktywację zapoczątkowała w 2002 roku grupa „Tydzień Czasu”, w której grali (związani do dziś z TZCh) Barbara Szarwiło i Sławoj Czarnota. Premiera spektaklu „Radcy Pana Radcy” w 2010 roku stała się przełomem w historii chełmskiego teatru. Już pod szyldem Teatru Ziemi Chełmskiej artyści wystawiają – z wielkim powodzeniem – do dziś (m.in. „Pannę Maliczewską”, „Opowieść wigilijną”, „Kota w butach”, „Polowanie na łosia”, „Mayday”, „Kolację dla głupca”, „Pułapkę na myszy”, „Weekend z R”, „A niech to gęś kopnie”). Są też twórcami festiwalu teatralnego OSPTA – Ogólnopolskie Spotkania Profesjonalnych Teatrów Amatorskich.