Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Na urodziny skrzypaczki

Kalendarz Anna Wesołowska
Na urodziny skrzypaczki

„Wariacje Idy Haendel” to tytuł filmu, który  zobaczymy 14 grudnia czyli w 94. rocznicę urodzin skrzypaczki. Sprawdź szczegóły.

Chełmska Biblioteka Publiczna wspólnie ze Stowarzyszeniem „Miasteczko” zaprasza na film dokumentalny pt. „Wariacje Idy Haendel”. Obraz poświęcony jest pochodzącej z Chełma wirtuozce skrzypiec. Film w reżyserii Katarzyny Christine Jezior miał premierę w 2018 roku. W sali widowiskowej ChBP zostanie wyemitowany 14 grudnia (środa), o godz. 18:00, czyli w 94. rocznicę urodzin artystki.
Pokaz zakończy krótka prezentacja o Chanuce i słodki poczęstunek.

Przypomnijmy, Ida Haendel urodziła się 15 grudnia 1928 roku w Chełmie w rodzinie żydowskiej. W wieku czterech lat rozpoczęła naukę w Warszawskim Konserwatorium, którą następnie kontynuowała w Berlinie, Londynie i Paryżu. W 1935 r. była najmłodszym uczestnikiem I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Warszawie. W 1936 roku zamieszkała w Wielkiej Brytanii. W swojej karierze koncertowała z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. z Arturem Rubinsteinem. Zmarła 1 lipca 2020 r. w Miami.

W 2010 roku Rada Miasta Chełm przyznała artystce tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Jej imieniem nazwano salę koncertową w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Chełmie. W 2019 roku stanął w Chełmie pomnik małej Idy grającej na skrzypcach.

Zapraszamy, wstęp wolny!