Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Najlepsi w Maratonach Kresowych

Kalendarz Anna Wesołowska

Po raz pierwszy w historii Maratonów Kresowych miał miejsce wyścig dwuetapowy. Był to najbardziej wymagający weekend w sezonie. Zawodnicy ścigali się w gminie Żmudź, a drugiego dnia w Janowie w gminie Chełm.

W zawodach wystartowali zawodnicy z pięciu państw – Litwy, Białorusi, Rosji, Ukrainy i Polski. W wyścigach zmierzyło się prawie 400 zawodników, w tym mistrz Litwy Sarunas Pacevicius, mistrzyni Litwy Silvija Paceviciene, mistrz Polski juniorów Piotr Kryński, a także Dariusz Zakrzewski – były zawodowy kolarz szosowy, który na Mistrzostwach Świata w Kolarstwie Szosowym w 1983 zajął czwarte miejsce w jeździe drużynowej na czas.

Zwycięzcą pierwszego w historii Maratonów Kresowych wyścigu w Żmudzi został Wiktor Gindorowicz. Zawodnik z Wasilkowa aż do samego końca nie mógł być jednak pewny swego triumfu. Jego przewaga nad kolejnym w stawce Radosławem Tecławem wyniosła bowiem zaledwie 3 sekundy. Trzecie miejsce zajął Białorusin Victar Kustinsky.

W zmaganiach na Pagórach Chełmskich na najwyższym stopniu podium stanął Sarunas Pacevicius, zaś zwycięzca z poprzedniego dnia Wiktor Gindorowicz uplasował się na drugiej pozycji. W najlepszej trójce znalazł się jeszcze Marcin Sieńko.

W zmaganiach  pań prym wiodły przedstawicielki Litwy. W Żmudzi bezkonkurencyjna okazała się Kornelija Kertenyte, natomiast w Janowie najszybciej jeździła Silvija Paceviciene.

***

Bardzo dobry wynik „wykręcili” zawodnicy z grupy Azart Peleton Chełm: na dystansie maraton Adam Chachaj zdobył 4 miejsce w swojej kategorii wiekowej (open 15), Wiesław Wójtowicz 2 miejsce (open 13), Wiesław Pawluk 3 miejsce (open 14); wśród kobiet z grupy najlepszy czas miała Katarzyna Błaszczak co dało jej 3 miejsce w swojej kategorii i również 3 w kategorii open kobiet. Drużynowo w maratonie Azart zajął 3 miejsce.

Równie dobre wyniki Azart Peleton Chełm zdobył w półmaratonie. Na tym dystansie w kategorii M5 Wiesław Kociuba dojechał z drugim czasem. Natomiast Marian Kita stanął na najwyższym stopniu podium w kategorii M6. Na dystansie FIT, pierwsze miejsce wywalczyła Beata Wójtowicz (open 3).
Drużynowo na dystansach FIT i MINI bezkonkurencyjny okazał się Azart Peleton Chełm zajmując pierwsze miejsce.
W klasyfikacji „dwudniówki” czyli wyścigów w gminie Żmudź i Chełm Azart Peleton Chełm zajął 2 miejsce.

***

Organizatorem obu imprez były Maratony Kresowe MTB. Pomogły gmina Żmudź oraz gmina Chełm, a także Nadleśnictwo Chełm. Uroczystej dekoracji zawodników w amfiteatrze w Janowie towarzyszył koncert Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej.