Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Najlepsze życzenia dla Mam!

Kalendarz Anna Wesołowska
Najlepsze życzenia dla Mam!

Dzisiaj Dzień Matki. Nie zapomnijcie o życzeniach dla swoich mam. To jeden z takich dni, kiedy jest okazja w sposób szczególny okazać im miłość, szacunek i docenić codzienną pracę.

Dzień Matki obchodzony jest jako wyraz szacunku dla wszystkich mam. Data obchodów jest różna w różnych krajach. W Polsce święto obchodzone jest 26 maja. W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci. W tym roku chełmskie kino “Zorza” zaproponowało mamom niecodzienny seans filmowy, na który mogą przyjść z niemowlętami. Piszemy o tym tutaj.

A jak to było w historii?
Początki święta matki sięgają czasów starożytnych, kiedy szczególnym kultem otaczano matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach święto nie było obchodzone.

Zwyczaj powrócił w XVII-wiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku, w czwartą niedzielę postu, odprawiano modły w najbliższej katedrze. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie święto zaczęto obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.
W Stanach Zjednoczonych od 1914 roku dzień matki przypada w drugą niedzielę maja i jest świętem narodowym. Więcej przeczytacie tutaj.

Wszystkim Mamom redakcja chelmski.eu składa serdeczne życzenia zdrowia i samych radosnych dni!