Wiktor Psuja z UKS Niedźwiadek Chełm został najlepszym piłkarzem w kategorii U-10, a jego klub zajął II miejsce w województwie! Zakończył się etap wojewódzki turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.
Dwa dni sportowej rywalizacji, blisko 130 drużyn chłopców i dziewczynek, 1 097 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa lubelskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z OSKF-u Vrotcovia Lublin (kategoria do lat 8), UKS-u Widok Lublin (U-10) i Remisu Świdnik (U-12), a także dziewczynki z KKP Unia Lublin (U-8), Czwórki Biała Podlaska (U-10) i GKS-u Górnik Łęczna (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.
Powód do dumy mają też młodzi piłkarze z Chełma. Drużyna chłopców U-10, która na co dzień trenuje w UKS Niedźwiadek, zajęła II miejsce w województwie. Wiktor Psuja z tej drużyny spisał się podczas turnieju tak dobrze, że okrzyknięto go najlepszym zawodnikiem!
„Zielone Kartki Fair Play” dostali Julia Czach z UKS Niedźwiadek Chełm (U-12) oraz Nikodem Sowka z UKS Jedynka Krasnystaw.
Święto futbolu
Po raz trzeci z rzędu Międzyrzec Podlaski gościł Finały Wojewódzkie Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. W poniedziałek, 1 kwietnia, rywalizowali chłopcy i dziewczynki z kategorii wiekowej U-8 oraz ich starsze koleżanki z U-12. Dzień później oglądaliśmy emocjonujące zmagania drużyn U-10 i mecze najstarszych chłopców.
Organizatorzy Finałów Wojewódzkich pomyśleli dosłownie o wszystkim. Od obiadów dla zawodników i trenerów, przez świetnie przygotowaną obsadę sędziowską, aż po obecność medalisty mistrzostw świata. W Międzyrzecu dzieci mogły obejrzeć piłkarskie popisy Adriana Duszaka i Grzegorza Staśkiewicza. To uznani freestylerzy, którzy z piłką potrafią zrobić praktycznie wszystko. W 2018 roku ten pierwszy zdobył brązowy medal w teqballu, grze przypominającej ping-ponga z użyciem piłki nożnej i specjalnego stołu. Showmani przyjechali do Międzyrzeca prosto z Krakowa, gdzie dzień wcześniej występowali w przerwie meczu Ekstraklasy pomiędzy Wisłą Kraków a Legią Warszawa.
Drugiego dnia jeden z Finałów poprowadził pierwszoligowy sędzia Mateusz Złotnicki.
– Praca na Turnieju jest trudniejsza niż z profesjonalnymi piłkarzami. To małe dzieci, ale emocje są wielkie – przyznał arbiter.
W sędziowskim gronie znalazła się również kobieta – Natalia Kuziel.
– Byłam wcześniej piłkarką, później trenerką Widoku Lublin. Potrzebowałam nowych wyzwań, więc 4 lata temu zapisałam się na kurs sędziowski. Razem ze mną były jeszcze dwie koleżanki, ale tylko ja dotrwałam do końca – powiedziała.
– Trochę nas zaskoczyło, że sędziuje nam pani sędzia – mówiły piłkarki SP Józefów. – Jest bardzo spokojna. Jak czegoś nie rozumiemy, to wszystko nam tłumaczy – dodawały.
Na Finałach pojawił się również Robert Makarewicz, trener Mobilnej Akademii Młodych Orłów oraz były piłkarz i prezes Górnika Łęczna, Veljko Nikitović. Obaj czujnie obserwowali rodzące się talenty.
– Patrzę przede wszystkim na prowadzenie piłki i to, którą częścią stopy zawodnicy ją przyjmują, którą podają, a którą strzelają. Aspekt fizyczny nie ma jeszcze większego znaczenia, bo ci zawodnicy i zawodniczki mogą w ciągu roku bardzo dużo urosnąć – podsumował Nikitiović. – My w Serbii też mieliśmy podobny turniej, ale na mniejszą skalę. Przyznam szczerze, że to mój pierwszy raz na Turnieju „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku”, ale jestem pod wrażeniem.
Najlepsi z najlepszych
220 kilometrów w jedną stronę — tyle musiały przebyć piłkarki Startu Tomaszów Lubelski. Przejechały niemal całe województwo, podróż zajęła im około 3 godzin, żeby stawić się na Finałach, musiały wstać przed 6 rano. Niewiele mniej kilometrów zrobiły zespoły z SP Wiszniów i Trójki Hrubieszów. Jednak najważniejsze były kilometry na boisku, a nie w autokarze. W kategorii U-12 dziewczynek przygotowaniem imponowały zawodniczki GKS-u Górnika Łęczna. Wśród „zielono-czarnych” brylowała Oliwia Stachurska. Dziewczynka nie strzelała gola za golem, ale wywoływała podziw spokojem i przewidywaniem gry.
– Wiadomo, że fajnie jest zdobywać bramki, ale ja gram na obronie, stąd mam trochę inne zadania – przyznała piłkarka. – Idol? Moim jest trenerka Natasza Górnicka. Gramy na tej samej pozycji i mogę się od niej wiele nauczyć. Chciałabym osiągnąć w piłce tyle, co ona. Ponad 200 występów w Ekstralidze, tytuły mistrzyni kraju i kilkanaście meczów w reprezentacji Polski.
– Być dla kogoś wzorem to bardzo motywujące uczucie – powiedziała trenerka. – Cieszę się, że mogę przekazywać swoje doświadczenie dziewczynkom.
Podopieczne Nataszy Górnickiej zwyciężyły w kategorii U-12. W fazie finałowej kontuzji doznała podstawowa bramkarka Daria Skubiszewska i między słupkami musiała zastąpić ją zawodniczka z pola – Karolina Adamczyk. – Stres na bramce jest trochę większy, ale jestem przyzwyczajona do gry na tej pozycji. Często na treningach staje między słupkami – przyznała Karolina.
15 bramek zdobyła najlepsza strzelczyni Finałów Wojewódzkich na Lubelszczyźnie, Gabriela Kawęcka z PSP Modliborzyce. Choć to zaledwie 12-letnia napastniczka, to można w jej przypadku mówić o sporym doświadczeniu. Gabrysia po raz trzeci występowała na Turnieju „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku”, po raz drugi broniąc braw Modliborzyc. Wcześniej reprezentowała UKS Niedźwiadek Chełm. Wśród dziewczynek rywalizujących w młodszej kategorii U-10 wygrały piłkarki Czwórki Biała Podlaska. Na kolejnych miejscach uplasowały się UKS Legion Grabów Szlachecki i SP Kąkolewnica. U chłopców z kategorii wiekowej do 8 lat zwyciężyli piłkarze OSKF-u Vrotcovii Lublin. Wspierani znacznym gronem kibiców i najskuteczniejszym napastnikiem Turnieju Borysem Mierzejewskim, zawodnicy ze stolicy województwa zameldowali się w finale, gdzie pewnie pokonali AP TOP-54 Biała Podlaska.
Emocji nie brakowało także podczas drugiego dnia rozgrywek. W finale U-10 chłopców doszło do rzutów karnych, po których UKS Widok Lublin pokonał UKS Niedźwiadek Chełm. W barwach Widoku występował najlepszy bramkarz Turnieju – Wiktor Żydek. Młody golkiper wybronił dwie „jedenastki” (po jednej w finale i półfinale), czym znacząco przyłożył się do końcowego sukcesu. Lider Widoku mimo tylko jednej w pełni sprawnej dłoni stał się bohaterem drużyny.
– Wcale mi to nie przeszkadza. Gram w piłkę odkąd skończyłem 5 lat i regularnie dostaje nagrody dla najlepszego bramkarza – przyznał dumny Wiktor.
Wśród najstarszych chłopców zwyciężyli piłkarze Remisu Świdnik.
– To oni pojadą do Warszawy, a tam mam nadzieję, nie będzie żadnego remisu, a same zwycięstwa – powiedział na ceremonii wręczenia nagród Dariusz Ślęzak, znany jako DJ Ucho.
Za drużyną ze Świdnika uplasowały się zespoły Jedynki Łuków i Pioruna Łęczna.
Nieprawdopodobny wynik wyśrubowała Zofia Zejma. Piłkarka Jedynki Biała Podlaska strzeliła aż 36 goli! Dziewczynka doprowadziła swój zespół do finału, gdzie po zaciętym meczu Zosia i jej koleżanki musiały uznać wyższość KPP Unii Lublin. Jej dorobek strzelecki został nagrodzony piękną statuetką i głośnymi oklaskami. W kategorii U-8 dziewczynek trzecie miejsce w województwie zajęły reprezentantki SP Mołodiatycze – wioski liczącej zaledwie 504 mieszkańców, w której heroiczną pracę wykonuje trener Tomasz Domański.
– Hala? Mamy korytarz 2 na 3 metry. Boisko? Kawałek trawy 4 na 8 metrów. Mimo trudnych warunków, zespoły z tej szkoły nie tylko zajęły 3. miejsce w U-8 dziewczynek, ale też reprezentowały powiat hrubieszowski w kategorii U-10. Łącznie w klasach 1-6 mam 23 zawodniczki. Nie odkryję Ameryki: kluczem do sukcesu jest zabawa z piłką na świeżym powietrzu – podsumował trener.
Julia Czach (UKS Niedźwiadek Chełm, U-12) zamiast pięknej statuetki dostała „Zieloną Kartkę Fair Play”. Gdy sędzia kazał wznowić grę od bramki, Julia przyznała, że to ona ostatnia dotknęła piłki i rywalki powinny zacząć od rzutu rożnego. Piłkarki Niedźwiadka po tym stałym fragmencie straciły bramkę, która przekreśliła ich szanse na zwycięstwo – mecz z SP Rokitno zakończył się wynikiem 4:4. Piękną postawą popisał się również piłkarz UKS-u Jedynki Krasnystaw, Nikodem Sowka.
Kolega miał problemy z oddychaniem. Podbiegłem do niego i udzieliłem pomocy. Byłem zaskoczony, gdy dostałem za to zieloną kartkę.
Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Międzyrzecu Podlaskim świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.
Finały Wojewódzkie w województwie lubelskim – klasyfikacja generalna | ||
Kategoria | Chłopcy | Dziewczynki |
U-8 | 1. OSFW Vrotcovia Lublin 2. AP TOP-54 Biała Podlaska 3. Puławiak Puławy | 1. KPP Unia Lublin 2. Jedynka Biała Podlaska 3. SP Mołodiatycze |
Najlepszy bramkarz | Antoni Banaszek (AP TOP-54 Biała Podlaska) | Kinga Gardias (SP Mołodiatycze) |
Najlepszy zawodnik | Igor Celej (Puławiak Puławy) | Gabriela Reszka (KPP Unia Lublin) |
Król strzelców | Borys Mierzejewski (OSKW Vrotcovia Lublin) – 19 bramek | Zofia Zejma (Jedynka Biała Podlaska) – 36 bramek |
U-10 | 1. UKS Widok Lublin 2. UKS Niedźwiadek Chełm 3. Football Academy Zamość | 1. Czwórka Biała Podlaska 2. UKS Legion Grabów Szlachecki 3. SP Kąkolewnica |
Najlepszy bramkarz | Wiktor Żydek (UKS Widok Lublin) | Klaudia Jędrych (UKS Legion Grabów Szlachecki) |
Najlepszy zawodnik | Wiktor Psuja (UKS Niedźwiadek Chełm) | Wiktoria Jagodzińska (Czwórka Biała Podlaska) |
Król strzelców | Bartłomiej Ugarenko (SP Wierzbica) – 11 bramek | Wiktoria Rutkowska (GKS Górnik Łęczna) – 16 bramek |
U-12 | 1. Remis Świdnik 2. Jedynka Łuków 3. Piorun Łęczna | 1. GKS Górnik Łęczna 2. UKS Suchowicz Team 3. PSP Modliborzyce |
Najlepszy bramkarz | Radosław Paweł Kostka (Frassati Fajsławice) | Roksana Kozłowska (UKS Suchowicz Team) |
Najlepszy zawodnik | Maciej Niebrzegowski (Jedynka Łuków) | Oliwia Stachurska (GKS Górnik Łęczna) |
Król strzelców | Piotr Mazur (Remis Świdnik) – 10 bramek | Gabriela Kawęcka (PSP Modliborzyce) – 15 bramek |
Szansa na odkrycie talentu
W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. W następnych latach do części z nich trafiają pierwsze powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.
Wielki Finał na PGE Narodowym
W Międzyrzecu Podlaskim chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuły mistrzów województwa lubelskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.
Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.
Partnerem Turnieju w województwie lubelskim była firma Lemonex.
Więcej informacji o trwających rozgrywkach znajdziecie się na stronach www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl.