Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Nasi byli pod Grunwaldem

Kalendarz Anna Wesołowska
Nasi byli pod Grunwaldem

Czy wiecie, że chełmianie walczyli pod Grunwaldem? W nagrodę król Jagiełło ufundował nam kościół. Wiecie, który?

Dziś mija 610. rocznica jednej z największych bitew średniowiecznej Europy czyli bitwy pod Grunwaldem. 15 lipca 1410 roku polskie rycerstwo i ich sprzymierzeńcy pod wodzą króla Władysława II Jagiełły pokonało siły zakonu krzyżackiego, którymi dowodził wielki mistrz Ulrich von Jungingen.

Do wielkiej bitwy stanęła również Chorągiew Ziemi Chełmskiej. Przypomina o tym Miasto Chełm. I cytuje zapis z “Klejnotów Długosza” – najstarszego znanego opisu herbów polskich:

(…) Szesnasta Ziemi Chełmskiej przedstawiała białego niedźwiedzia, stojącego pomiędzy dwoma drzewami, na czerwonym polu (…).

Inne źródła podają różne warianty koloru pola i liczby drzew. Ilustracja, którą publikujemy za Miasto Chełm, przedstawia chorągiew o polu czerwonym, z białym niedźwiedziem pomiędzy trzema drzewami. Ich kształt zaczerpnięto z herbarza zwanego Codex Manesse powstałego w 1320 roku.

Możemy się domyślać, że chełmscy wojowie nie szczędzili krwi w starciu z wrogiem. Za znaczący udział Chorągwi Białego Niedźwiedzia z Chełma w bitwie pod Grunwaldem król Polski Władysław II Jagiełło ufundował miastu kościół. Była to drewniana świątynia pod wezwaniem Rozesłania Św. Apostołów. Wzniesiono ją w 1417 roku.