Jakiś czas temu w Chełmie zostały przeprowadzone badania, które dowiodły, że w naszym mieście dochodzi do częstej sprzedaży alkoholu osobom małoletnim. Odpowiedzią na ten problem, ma być szkolenie organizowane przez chełmski magistrat.
Już w najbliższy czwartek (17 listopada), Urząd Miasta Chełm wraz z Fundacją Centrum Działań Profilaktycznych, organizują szkolenie dla wszystkich sprzedawców napojów alkoholowych, które odbędzie się w Hotelu Kamena. Na szkoleniu właściciele punktów i ich pracownicy poznają dokładne wyniki wspomnianych badań. Ważną częścią spotkania będzie także lekcja asertywnych technik odmowy sprzedaży alkoholu.
– Dzięki ostatnim audytom, poznaliśmy realny wynik jakim jest ponad 67% sprzedawców, którzy zdecydowali się na sprzedaż alkoholu młodzieży, która nie ukończyła jeszcze pełnoletności. Ten pozostawiający wiele do życzenia procent, przyczynił się do konieczności kontynuowania działań przez władze Chełma – komentuje Joanna Mucha z CDF.
Przedsiębiorcy na szkoleniu dowiedzą się także o zasadzie stworzenia buforu ochronnego, który jest istotny podczas wstępnej weryfikacji wieku klienta. Ponadto każdy uczestnik szkolenia zostanie wyposażony w materiały przydatne w pracy. Szkolenie poprowadzi trener praktyk z Fundacji Centrum Działań Profilaktycznych – psycholog Adam Bojakowski.
Na tajemniczego klienta
Nie tak dawno, lokalni sprzedawcy zostali poddani badaniu typu „tajemniczy klient”, które zostało wykonane w losowo wskazanych punktach sprzedaży alkoholu. Podczas tego zlecenia, młoda osoba, która niedawno ukończyła wiek 18 lat udała się do wskazanych punktów sprzedaży by dokonać próby zakupu napoju alkoholowego. Aby badanie nabrało charakter naturalnej sytuacji, podczas zakupu, młoda osoba wykazywała się niewiedzą na temat alkoholi, dopytując o jego smak oraz jakość. Młody wygląd klienta oraz jego zachowanie miało wzbudzić w sprzedawcy wątpliwości, co do posiadanego przez niego wieku, co powinno skłonić przedsiębiorców do zapytania o okazanie dowodu osobistego.
Wizytę w punkcie sprzedaży, odbywał nie tylko sam młody klient ale także jego „dorosły” kompan, którego zadaniem było zwrócić uwagę sprzedawcy, gdy ten zdecydował się na sprzedaż alkoholu bez upewnienia się o wieku kupującego. Dorosły audytor obserwował także reakcje świadków, którymi byli pozostali klienci obecni w sklepie.