Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Noc Muzeów. Festyn, wernisaż, wystawy

Kalendarz Anna Wesołowska
Noc Muzeów. Festyn, wernisaż, wystawy

Będzie Festyn Archeologiczny i możliwość nocnego zwiedzania wszystkich wystaw. Noc Muzeów w Chełmie odbywa się dzisiaj, 20 maja. Nie prześpijcie!

Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie  zaprasza do siebie na sobotę (20 maja) na Noc Muzeów. Wszystkie zaplanowane wydarzenia są za darmo!

W minionym roku 15 proc. Polaków deklarowało znajomość Nocy Muzeów. A wśród imprez muzealnych właśnie to wydarzenie jest zdecydowanym liderem. Jego popularność z roku na rok rośnie, także w Chełmie.

My szczególnie polecamy

Festyn Archeologiczny.

Organizatorzy zapraszają uczestników już na godz. 17:00 do zmierzchu, do ogrodów parafialnych (za budynkiem muzeum przy ul. Lubelskiej 55). Tutaj zjawią się wojowie z grupy rekonstrukcyjnej Drużyna Grodów Czerwieńskich. Będą pokazy i prezentacje strojów i uzbrojenia średniowiecznego oraz warsztaty historyczne: warsztat tkaczki i kuchnia słowiańska, w tym pieczenie podpłomyków, których będzie można spróbować.
Wydarzenie organizowane jest przez m.in. Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Chełma.

Poza tym do godz. 23:30 będzie okazja bezpłatnego obejrzenia

wszystkich stałych i czasowych ekspozycji

prezentowanych obecnie w chełmskim muzeum. Tak więc prosto z Festynu Archeologicznego będzie można wstąpić do budynku przy ul. Lubelskiej 55, gdzie w ramach Galerii’72 gromadzone są zbiory sztuki współczesnej.

Z kolei przy ul. Lubelskiej 56A, na godz. 19:00, zaplanowano wernisaż wystawy Moniki Trypuz zatytułowanej “Rocznik Wsi”. Autorka – urodzona w 1981 roku w Chełmie – ukończyła m.in. Warszawską Akademię Sztuk Pięknych z wyróżnieniem rektorskim. Dyplom uzyskała w dwóch specjalnościach: grafika warsztatowa oraz ilustracja i grafika wydawnicza.
“Rocznik Wsi” to zbiór ilustracji prezentujących – miesiąc po miesiącu – tradycje i obrzędy ludowe oraz prace wykonywane niegdyś na wsi o konkretnych porach roku.

W siedzibie muzeum przy ul. Lubelskiej 57 zobaczymy skarby przyrody naszego regionu i wystawę poświęconą historii Chełma. Na najmłodszych czekają dodatkowe niespodzianki.

W godz. 18:30-20:00 zajrzeć będzie można także do budynku przy ul. Reformackiej 27, gdzie jest wystawa “Chełmska bezpieka i jej ofiary”.

***

Z wydarzeń prezentowanych na plakacie poniżej odwołano jedynie wycieczkę do ruin średniowiecznej wieży w Bieławinie.  Muzeum zapowiada, że wyprawa odbędzie się w innym terminie.

347404580_2093025674362933_7176941949231363501_n-scaled-1.jpg