Gminie Chełm przybył zabytek. Lubelski konserwator zabytków poinformował, że wpisał do rejestru otoczenie wieży wraz ze wzgórzem w Stołpiu. Odkrycia archeologów każą przypuszczać, że całość tworzyła zespół sakralno-obronny – wyjątkowy w Europie.
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał w kwietniu br. do rejestru zabytków województwa lubelskiego nowy obiekt. To “otoczenie wieży o charakterze sakralno-obronnym wraz ze wzgórzem w Stołpiu, gm. Chełm, pow. chełmski”. Sama wieża została uznana za zabytek w 1956 r.
Jednym z najważniejszych odkryć w otoczeniu wieży było ujawnienie wyjątkowej w formie, konstrukcji i użytych do budowy materiałów, nieznanej wcześniej budowli. Badacze uznali, że była to kapliczka. Budowla stała nad obudowanymi źródłami.
Dokonane odkrycia zmienić mogą dotychczasowe ustalenia naukowe dotyczące wyglądu i czasu powstania zespołu wieżowego w Stołpiu, tj. wieży, gródka i pozostałych elementów zagospodarowania terenu nieruchomości, na której zlokalizowana jest wieża ze wzgórzem i zlewnia wód zasilana źródłami znajdującymi się w granicach działki – czytamy na stronie lubelskiego konserwatora zabytków.
O wpis otoczenia wieży w Stołpiu do rejestru zabytków województwa lubelskiego wystąpiła Gmina Chełm.
***
Więcej o pracach archeologicznych w Stołpiu można przeczytać m.in. w publikacjach prof. Andrzeja Buko:
– Stołpie. Tajemnice kamiennej wieży, Letter Quality (Warszawa 2009);
– Zespół wieżowy w Stołpiu. Badania 2003–2005 (red. i współaut.), Letter Quality (Warszawa 2009).