Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

O czarach i czarownicach

Kalendarz Anna Wesołowska
O czarach i czarownicach

Magia i procesy o czary w staropolskim Lublinie to tytuł prelekcji, na którą zapraszamy do muzeum w Krasnymstawie.

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie  zaprasza na prelekcję z cyklu Seryjne Historie. Gościem placówki będzie tym razem Magdalena Kowalska-Cichy, która wygłosi prelekcję pt. Magia i procesy o czary w staropolskim Lublinie.

Co wiemy o czarach i wiedźmach w okresie staropolskim? Pomimo, że wątek magii i czarownic obecny jest w wielu współczesnych wyobrażeniach np. w języku, literaturze, filmie i muzyce, to tak naprawdę wiadomo o nich niewiele. Magdalena Kowalska-Cichy opowie, w jaki sposób o magii i czarownicach myśleli ludzie żyjący w okresie wczesnonowożytnym oraz jak w rzeczywistości wyglądały procesy o czary.

Zapraszamy do krasnostawskiego muzeum (ul. Piłsudskiego 5a) w piątek, 21 lutego. Spotkanie z bohaterką “Seryjnych Historii” będzie miało dwie odsłony. Pierwsza o godzinie 12:00, zaś druga o godz. 17:00.  Wstęp wolny!

***

Magdalena Kowalska-Cichy ukończyła historię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 2011–2012 była prezesem Koła Naukowego Doktorantów Wydziału Humanistycznego UMCS. Od 2009 należy do Radomskiego Towarzystwa Naukowego oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego (Oddział w Lublinie), a od 2012 także Towarzystwa Przyjaciół Nauk im. Kazimierza Marii Osińskiego w Przemyślu. Interesuje się genealogią, historią kultury i obyczajów oraz dziejami prześladowań czarownic i problemem marginesu społecznego w epoce wczesnonowożytnej. Jest autorką artykułów prasowych i naukowych, a także jedną z redaktorek polskojęzycznej Wikipedii. Jej teksty ukazały się m.in. w “Roczniku Lubelskim” (Procesy o czary w Lublinie w XV-XVIII wieku, T. 37, 2011) oraz “Przemyskich Zapiskach Historycznych” (Magia i procesy o czary w XVII-wiecznych księgach kryminalnych miasta Przemyśla, R. XVIII, 2010-2011). Prowadzi blogi „Nie tylko genealogia” oraz „Nie tylko czarownice”.