Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

O historii i pamięci

Kalendarz Anna Wesołowska
O historii i pamięci

Jeśli ktokolwiek przeżyje, niech powie całemu światu, co tu się działo – to motto ekspozycji otwieranej jutro w chełmskim muzeum. Zapraszamy na wystawę poświęconą historii chełmskich Żydów.

Bardzo ciekawie zapowiada się najnowsza wystawa w chełmskim muzeum. Nazywano ją “Chełmscy Żydzi. Historia. Pamięć”. Mimo tego, że Żydzi przed wojną stanowili więcej niż połowę ludności naszego miasta i byli bardzo zaangażowani w jego życie społeczne, kulturalne, gospodarcze, to dziś okazuje się, że niewiele zostało po nich pamiątek. Pracownicy muzeum zadali sobie wiele trudu, by dotrzeć do jak największej ich liczby i zgromadzić na jednej wystawie. Na ekspozycję złożyły się więc różnego rodzaju zabytki ze zbiorów własnych, ale także z archiwum państwowego w Chełmie, Chelmer Organization of Izrael, chełmskiego Stowarzyszenia Miasteczko, konserwatora zabytków, Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz archiwów prywatnych.

Zainteresowanie przeszłością Chełma, jego wielokulturowością, tradycjami i legendami wyraźnie przeżywa ostatnio swój renesans. Wystarczy wspomnieć, jak dużym powodzeniem cieszy się najnowszy spektakl Teatru Ziemi Chełmskiej “Głupcy z Chełma” na podstawie prozy I.B. Singera.

Wystawa w muzeum to oczywiście innego rodzaju przypomnienie tradycji i historii miasta. Warto je znać.

Zapraszamy do muzeum na wernisaż w sobotę, 27 stycznia br., godz. 13, ul. Lubelska 57/Podwalna. Wstęp wolny.

***

Żydzi do Chełma dotarli w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z połowy XV w. Wtedy powstała chełmska gmina żydowska, kierowana przez wybitnych i sławnych rabinów. W kolejnych stuleciach liczba ludności żydowskiej systematycznie rosła, osiągając z czasem poziom 50 proc. mieszkańców miasta. Żydzi zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem, ale budowli też liczne bożnice, domy modlitwy i szkoły. Z danych z 1913 r. wynika, że w powiecie chełmskim mieszkało ponad 25 tys. Żydów, co stanowiło 12 proc. ogólnej liczby mieszkańców. Największym skupiskiem ludności żydowskiej był Chełm. Żydzi w różnych okresach stanowili od 50 do 75 proc. mieszkańców miasta. Społeczność była bardzo aktywna: tworzyli organizacje społeczne i polityczne, wydawali czasopisma, prowadzili wiele instytucji kulturalnych, oświatowych i opiekuńczych. II wojna światowa przyniosła prawie całkowitą zagładę tej społeczności. Chełmscy Żydzi w większości zostali wymordowani w hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze. Więcej przeczytacie na portalu Wirtualny Sztetl.