Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Reklama

O krok od tragedii nad zalewem Żółtańce

Kalendarz Piotr

Upalny sobotni dzień o mały włos nie okazał się pechowy dla trzech młodych mężczyzn spędzających swój wolny czas nad zalewem Żółtańce. Niewiele brakowało, aby spontaniczna przejażdżka rowerem wodnym pod wpływem alkoholu zakończyła się tragedią.

Jak relacjonują świadkowie zdarzenia, wypłynąwszy na środek jeziora, mężczyźni wpadli do wody. Dwóch z nich niezwłocznie zostało wyciągniętych na brzeg, trzeci jednak na dłuższy czas zniknął pod powierzchnią – wyłowiono go dopiero przy pomocy wezwanych na miejsce strażaków. Konieczne było przeprowadzenie reanimacji, która na szczęście przywróciła poszkodowanemu wszystkie funkcje życiowe.

Wypoczywający nad zalewem przeżyli chwile grozy obserwując całe zajście. Jak się jednak okazało, akcja ta była tylko happeningiem przeprowadzonym, aby uzmysłowić wczasowiczom, jak wiele niebezpieczeństw czyha na nich nad brzegiem jeziora.

Kąpieliska i otaczające je miejsca przeznaczone do plażowania stanowią doskonały walor na spędzenie większości czasu podczas letnich upałów. Dodatkowo gdy w takich miejscach istnieje możliwość uprawniana licznych sportów albo zwyczajnej rekreacji – miejsca takie zapełniają się ludźmi. Niestety w przypadku, gdy niektórym brak wyobraźni albo gdy w grę wchodzi alkohol czy niefrasobliwość, wszystko to może przyczynić się do powstania tragedii czy też nieszczęśliwego wypadku.
Jakub Kursa, który był pomysłodawcą całego przedsięwzięcia postanowił przestrzec przed niebezpieczeństwem czyhającym w wodzie oraz pokazał w jaki sposób ratować ofiary z opresji. Młodego chełmianina przy tej akcji wspomogła Komenda Miejska Straży Pożarnej, Stacja Ratownictwa Medycznego, WOPR, Młodzieżowy Dom Kultury jak również Automobilklub Chełmski.

Oto kilka zasad, którymi Kuba postanowił się podzielić aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny?
1. W żadnym wypadku nie wchodzić do wody po alkoholu.
2. Korzystać ze strzeżonych kąpielisk.
3. Nie wchodzić szybko do wody jak jesteśmy rozgrzani, należy stopniowo schładzać ciało przed zanurzeniem.
4. Nie skakać „na główkę” do wody jeśli nie znamy jej głębokości.
5. Korzystać z wody z asekuracją innej osoby.
6. Zachować rozsądek, wyobraźnię i pamiętać, że woda jest bardzo groźnym żywiołem.

Cała akcja była pozorowana ale dla większości plażowiczów okazała się zaskoczeniem. ,,Zobaczyliśmy jak wygląda praca służb ratowniczych i jakie skutki może przynieść niewłaściwe zachowanie na kąpielisku, a w tym przypadku kąpiel pod wpływem alkoholu” – komentuje Kuba. Na zakończenie odbyło się krótkie szkolenie wskazujące w jaki sposób należy udzielić właściwie pierwszej pomocy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii. (Fot. Mariusz Cimek)

Autor zdjęć: