Chełmska Biblioteka Publiczna i Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na promocję książki Mariusza Zajączkowskiego “Pod znakiem króla Daniela. OUN-B i UPA na Lubelszczyźnie 1944–1950”.
Spotkanie odbędzie się 26 czerwca 2017 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w sali widowiskowej ChBP.
Książka “Pod znakiem króla Daniela. OUN-B i UPA na Lubelszczyźnie 1944–1950” ukazuje spójny obraz działalności ukraińskiego (banderowskiego) podziemia na wschodniej Lubelszczyźnie od zakończenia okupacji niemieckiej w lecie 1944 r. do likwidacji ostatniej grupy zbrojnej OUN-B na przedwiośniu 1950 r.
Obok przedstawienia rozwoju organizacyjnego, struktury i liczebności banderowskiego podziemia na tym terenie, w książce jest również mowa o różnych odsłonach jego działalności, w tym stosunku do ludności ukraińskiej i polskiej (miejscowej i napływowej). Zatem znajdziemy w niej informacje na temat konfliktu polsko-ukraińskiego, w tym ostatnich akcji antypolskich na Zamojszczyźnie (południowej Chełmszczyźnie) z wiosny 1945 r., które były jednocześnie ostatnimi w całym łańcuchu podobnych wydarzeń zapoczątkowanych przez podziemie banderowskie na Wołyniu w zimie 1942/1943 r. Ponadto o antyukraińskich wystąpieniach różnych odłamów polskiego podziemia antykomunistycznego, ale też rozejmie zawartym przez OUN-B i UPA w 1945 r. na Lubelszczyźnie z podziemiem poakowskim i jego następstwach.
dr Mariusz Zajączkowski – historyk i politolog, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Lublinie, członek powstałego w 2015 r. Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków. Interesują go relacje polsko-ukraińskie w XX stuleciu, w tym problematyka działalności ukraińskiego podziemia na byłych i obecnych ziemiach Polski w czasie II wojny światowej i we wczesnych latach powojennych.