Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe

Kalendarz Piotr

11 lutego, Premier Ewa Kopacz, podpisała rozporządzenie dotyczące obowiązku przejścia ćwiczeń wojskowych przez rezerwistów. Na takie szkolenie będzie mógł zostać powołany każdy żołnierz przeniesiony do rezerwy jak i osoby, które nie odbyły czynnej służby.

Od 2010 roku w Polsce nie ma już poboru żołnierzy do służby zasadniczej. Obecnie wojsko zawodowe liczy ok 120 tys. żołnierzy. Czy taka ilość wyszkolonego wojska wystarczy w razie zagrożenia? Czy Polska armia ma wystarczającą ilość sprzętu aby obronić swoich obywateli? W obliczu sytuacji jaka ma miejsce za naszą wschodnią granicą i możliwości posunięcia się Rosji na zachód Ukrainy, występuje obawa, że zagrożony może być także nasz kraj. Dlatego tak ważne okazują się ćwiczenia i ponowne przeszkolenie mężczyzn, którzy powoływani do rezerwy w poprzednich latach nie mieli styczności z nowoczesnym sprzętem wojskowym. Nie oznacza to, że Polska szykuje się do wojny ale powinniśmy być dobrze przygotowani i wyszkoleni nawet w czasie pokoju.

Według informacji uzyskanej z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Chełmie, na chwilę obecną takie szkolenia będą przeprowadzane tylko dla ochotników. WKU nie dostała również żadnych wytycznych odnośnie obowiązkowych szkoleń, ale jak sami się wypowiadają: różnie to może być.