Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Reklama

Odeszła Ida Haendel

Kalendarz Anna Wesołowska
Odeszła Ida Haendel

Do Chełma dotarła smutna wiadomość. 30 czerwca br. zmarła wybitna chełmianka, skrzypaczka Ida Haendel.

Ida Haendel urodziła się w Chełmie, w 1928 roku, w tradycyjnej rodzinie polskich Żydów. Była „cudownym dzieckiem” – już jako trzylatka grała na skrzypcach zasłyszane melodie. W wieku 4 lat rozpoczęła naukę w Konserwatorium Warszawskim, potem kontynuowała naukę w Berlinie, Londynie i Paryżu. W 1935 r. była najmłodszym uczestnikiem I Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie (zajęła w nim siódme miejsce). Podczas II wojny światowej zagrała wiele koncertów dla żołnierzy państw alianckich. W 1940 r. przyjęła obywatelstwo brytyjskie.  Ostatnio mieszkała w USA. Zaliczana do najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec naszych czasów.  Posłuchajcie

Ida i Chełm

W Polsce koncertowała w roku 1959 i w 1960. Wraz z ojcem w 1986 r. odbyła podróż sentymentalną do Chełma. Podczas tej podróży powstał film zarejestrowany przez telewizję kanadyjską (film Ida Haendel). W 2003 r. grała na I Międzynarodowym Festiwalu Paganiniego we Wrocławiu, Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej im. Księżnej Daisy w Książu. Prowadziła także kursy mistrzowskie dla młodych polskich skrzypków.

W 2006 r. grała na skrzypcach w czasie wizyty papieża Benedykta XVI w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. W tym samym roku na zaproszenie Stowarzyszenia “Miasteczko” odwiedziła ponownie Chełm, gdzie dała porywający koncert z Capellą Cracoviensis. TVP Polonia zrealizowała wówczas film – „Ida Haendel. Koncert w sepii” (reż. G. Stankiewicz), dokumentujący także jej pobyt w Niedźwiedzim Grodzie.

W licznych wywiadach zawsze bardzo ciepło mówiła o Chełmie, mieście swojego dzieciństwa. W jej domu – niezależnie w jakim kraju mieszkała – językiem “urzędowym” zawsze był język polski.

… wiem skąd jestem. Mych chełmskich korzeni i dzieciństwa przy ulicy Łącznej 5 nie przysłoniły koncerty z największymi postaciami muzyki i dla największych tego świata – mówiła skrzypaczka w filmie w reż. Christine Jezior Ida Haendel. Wiem, skąd jestem (2011).

Chełmianie pamiętali o swojej wielkiej krajance. W 2010 roku Rada Miasta Chełm przyznała jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Chełmie nazwała jej imieniem salę koncertową. Zaś pod koniec ubiegłego roku w centrum miasta stanął pomnik 7-letniej Idy grającej na skrzypcach.

Foto: z archiwum Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.